Zprávy

iPhone 15 bude vyžadovat certifikované příslušenství pro plný přístup k USB-C

Jak známo, Apple u nového iPhonu 15 přejde z Lightningu na USB-C a v souvislosti se změnou v „konektorové stáji“ pravděpodobností obnoví program Made For iPhone (MFi). O co jde? Zjednodušeně to znamená, že Apple za poplatek výrobcům příslušenství třetích stran umožní přístup k vybraným součástem a technologiím a tito výrobci budou moci vyrábět a dodávat na trh certifikovaná příslušenství. Předpokládalo se, že díky univerzálnosti a rozšířenosti USB-C Apple od této praktiky upustí, nicméně zdá se, že opak je pravdou.

Podle leakera ShrimpApplePro bude Apple vyžadovat certifikaci MFi pro produkty připojující se k iPhonu 15. Potvrdil to zdroj leakera s tím, že Foxconn masově vyrábí příslušenství a kabely s touto certifikací. Má to ale i výhody, jelikož některé produkty třetích stran s certifikací MFi jsou levnější než oficiální produkty společnosti Apple. A to by nebyl Apple, aby si nenašel nějakou kličku, jak vytěžit co, nejvíce z MFi, takže údajně omezí rychlost přenosu dat a nabíjení u kabelů připojených k iPhonu bez certifikace MFi.

Čili na jedné straně tak Apple bude spolupracovat s mandátem EU a přejde na USB-C, ale nebude to tak bezproblémové a jednoduché, jak by se mohlo zdát.

I když se to může zdát jako nepřátelský krok společnosti Apple vůči spotřebitelům, existují důvody, proč je certifikační proces užitečný. Je zřejmé, že Apple vydělá na zpoplatnění certifikovaných dílů a technologií, ale na druhé straně spotřebitelé budou mít také větší jistotu při nákupu produktů, o kterých vědí, že bez problémů fungují s iPhonem.

Přes veškerou chválu, které se USB-C dostává za univerzální konektor, existuje i řada problémů. Pouhým pohledem na kabel je téměř nemožné zjistit, jaké schopnosti by mohl mít, což by při neočekávaném připojení mohlo potenciálně poškodit zařízení.

Očekává se, že iPhone 15 a iPhone 15 Pro budou uvedeny na trh v září 2023. Je pravděpodobné, že celá řada bude mít USB-C; modely Pro budou mít samozřejmě exkluzivní vylepšení, jako je procesor A17.

Zdroj: appleinsider.com