Technologické společnosti propouštějí, kyberzločinecké skupiny nabírají
Kyberzločin je prosperující byznys a jako takový potřebuje ke svému chodu kvalitní lidi. Výzkumníci společnosti Kaspersky zjistili, že v ekosystému kyberzločinu jsou nejžádanější vývojáři. Nabídky práce pro „temnou stranu“ se nacházejí na darknetových fórech a mnohdy vypadají jako běžné inzeráty. Platy jsou vysoké a často se pohybují od 800 do 1 500 dolarů týdně, což je při aktuálním kurzu zhruba 17–32 000 korun.
A stejně jako trh kybernetické bezpečnosti soutěží o nejlepší talenty, i kyberzločinci nabízejí vysoké platy a výhody, aby přilákali ty nejlepší. Některé inzeráty se chlubily ročními platy až 1,2 milionu dolarů pro zkušené hackery.
Podle nové analýzy společnosti Kaspersky se zdá, že v ekosystému kyberzločinu jsou nejžádanější vývojáři. Mezi další poptávané profese patřili specialisté na útoky, reverzní inženýři, testeři, analytici, administrátoři a designéři. I ty nejsofistikovanější hackerské týmy stále potřebují pomoc, uvedli výzkumníci.
Výzkumníci společnosti prověřili zhruba 200 000 zpráv týkajících se zaměstnání, které byly zveřejněny na 155 fórech na darknetu v období od ledna 2020 do června 2022. Počet příspěvků dosáhl vrcholu v březnu 2022, pravděpodobně kvůli výlukám souvisejícím s pandemií a snižováním příjmů v několika zemích. Nicméně počet příspěvků o zaměstnání – jak hledajících zaměstnání, tak nabízejících pracovní místa – přesáhl 10 000 za čtvrtletí, zjistila analýza.
Ne všechny nabídky práce na první pohled jasně říkají, že jde o zločinecké aktivity – například jedna „známá ruská banka“ hledala vývojáře, zatímco jiné hledaly kandidáty na vývoj „legálních“ vzdělávacích kurzů v oblasti IT. Podle výzkumníků uchazeči o pozice dostávali běžné testovací úkoly, které zahrnovaly kroky, jako jsou šifrování souborů, vyhýbání se detekci antivirových programů a podobně.
Další části inzerátů na darknetu jsou běžným uchazečům o práci v oblasti technologií známé, například pobídky – „s každým úspěšným úkolem dostanete zvýšení platu a okamžitý bonus“ – bonusy za doporučení zaměstnanců a placené volno. Objevovaly se i nabídky s velice vysokým ohodnocením až 100 000 dolarů měsíčně, v jiné šlo o 20 000 dolarů měsíčně, ale medián platů se v závislosti na roli pohyboval mezi 1 300 a 4 000 dolary.
Některé nabídky se byly méně formální: „Chceš dlouhodobou spolupráci, hackni nějaké čínské webové stránky a vyhoď mi DB, promluvíme si na xmpp,“ stálo v jedné zprávě, která odkazovala na rozšířenou internetovou platformu pro zasílání zpráv.
Analýza zjistila, že někteří zájemci o práci zřejmě jednoduše potřebují peníze, ale v řadě případů není jasná motivace. Masové propouštění v technologickém sektoru může být podle průzkumníků také jedním z důvodů, proč lidé hledají práci na darknetu. Ať tak či onak, lidé vyhledávající tento druh práce nemusí plně chápat, s kým mají tu čest.
Kromě toho jsou platy „zřídkakdy výrazně vyšší než ty, které si můžete vydělat legálně,“ napsali výzkumníci.
Zdroj: Cyberscoop.com