V Praze se instalují chytré lavičky s technologií LoRa
Lavička může být také opatřena nouzovým tlačítkem, které je pro případ nebezpečí napojené na integrovaný záchranný systém. Jde o první chytrou lavičku TreeSmart instalovanou v Praze, ale jde zatím pouze o testovací provoz. Další instalace se připravuji.
CRA v letošním roce investují do rozvoje v oblasti internetu věcí (IoT) a spouštějí první komerční projekty využívající IoT síť CRA – LoRa (LoRaWAN). Jedním z takových projektů je i projekt multifunkční chytré lavičky TreeSmart od sdružení společností SmartBridge a MECompany. Lavička je napájena solárním panelem a opatřena vysokokapacitními bateriemi. Umožňuje nabíjení mobilních zařízení pomocí šesti USB konektorů, které jsou podsvíceny LED světlem a jsou tak snadno rozpoznatelné i za snížené viditelnosti. V rozšířené verzi lavičky může být instalován i stojan na kola. Díky speciální konstrukci je zařízení chráněno proti demontáži a krádežím.
„Chytré lavičky jsou jedním z našich prvních projektů v oblasti smart cities, na kterou se v oblasti internetu věcí chceme soustředit. Sama města využívání chytrých technologií intenzivně řeší a plánují. CRA jim v tomto chtějí být partnery a nabídnout kvalitní infrastrukturu a projekty, které pomohou zefektivnit správu města. Další projekty v této oblasti, nejen v Praze, připravujeme,“ potvrdil strategii CRA v oblasti smart cities obchodní ředitel Miloš Mastník.
Nejen chytré lavičky
Kromě IoT sítě LoRa budou chytré lavičky využívat i prostředí pro ukládání a zpracování dat – IoT cloud. Toto úložiště je technologicky neutrální, lze ho využít pro jakoukoliv platformu mimo LoRa a je rovněž kompatibilní i s analytickými a business intelligence nástroji třetích stran. Umožňuje hostování IoT aplikací, propojení a ukládání velkého množství dat a zpráv z IoT zařízení a sítí, dále také správu dat – pro jejich další využití, analýzu a vizualizaci.
Nejen v Praze
CRA aktuálně intenzivně rozšiřují pokrytí sítě LoRa v ČR. Nově pokrývá IoT síť oblasti dalších měst, např. v okolí Chebu, Jáchymova, Vimperka, Klatov, Nového Boru, Sázavy, Kolína, Kutné Hory, Trutnova, Znojma, Pelhřimova, Svitav, Prostějova, Bruntálu, Pradědu, Znojma, Zlína a dalších. Aktuální outdoor pokrytí ke konci června bude 60,2 % obyvatel.
CRA hledají další možnosti využití IoT. V červnu vyhlásily druhý ročník softwarové soutěže Czech IoT Summer Jam. Soutěž potrvá do konce října. Vítězné projekty získají možnost realizace v praxi i finanční odměnu. Zájemci, jak jednotlivci tak start-upy či společnosti, se mohou hlásit na webu pripoj.me.