Zprávy

Dominik Hádl (Monstarlab): Hackerské útoky z Ruska násobně rostou i v soukromém sektoru

Ve středu 27. dubna 2022 ráno byly weby ministerstva vnitra, policie a hasičů nedostupné kvůli přetížení tzv. DDoS útoku. To v praxi znamená, že se hackeři snaží stránky zahltit vysokým počtem přístupů na weby přes více počítačů najednou. To se dělo i minulý týden a lze očekávat, že se to v současné situaci bude ještě opakovat.

Neděje se to ale pouze ve veřejném sektoru. Technologicko-konzultační skupina Monstarlab hlásí od 24. února 2022, tedy dne, kdy začala válka na Ukrajině, zvýšené množství útoků pocházejících z Ruska. Povinností CIO společnosti Dominika Hádla je monitorovat, aby nebyla porušena ochrana osobních údajů při využívání řešení, která firma tvoří pro své klienty.

„Nejvíce jsou to phishing útoky, které se z nás snaží vylákat informace a přístupy skrze falešné zprávy od institucí jako jsou například banky. Snaží se působit jako naši zaměstnanci nebo vedení, kteří chtějí vědět některé informace, získat přístupy nebo poslat platby. Naštěstí jsme všechno zachytili, ale je to velmi těžké, protože jde o velmi promyšlené útoky,“ komentoval situaci Hádl a dodal: „Bohužel už neplatí, že Vám píše arabský princ a ve větě má 10 gramatických chyb. Ty zprávy, které jsem viděl, jsou opravdu propracované a bez speciálních informací už na první pohled není zcela patrné, zda se jedná o phishing útok, nebo opravdovou zprávu od kolegy, “

Zdroj: Monstarlab