České Radiokomunikace pokrývají svou IoT sítí více než 60 % obyvatel
Současně ČRa hledají další možnosti využití IoT a vyhlašují druhý ročník softwarové soutěže Czech IoT Summer Jam. Soutěž potrvá do konce října. Vítězné projekty získají možnost realizace v praxi i finanční odměnu. Zájemci, jak jednotlivci, tak i start-upy či společnosti, se mohou hlásit na webu pripoj.me.
„V současné době velmi intenzivně pracujeme na rozšiřování naší IoT sítě tak, abychom do konce roku 2017 pokryli 70 % obyvatelstva České republiky. Investujeme do vlastního IoT cloudu a spouštíme první komerční projekty. Velmi intenzivně se zabýváme oblastí chytrých řešení pro moderní města. Snažíme se také odbornou veřejnost seznamovat s internetem věcí a jeho možnostmi, proto startujeme další ročník softwarově zaměřené soutěže Czech IoT Summit,“ uvedl obchodní ředitel ČRa Miloš Mastník.
Od dubna do června 2017 ČRa rozšířily pokrytí do oblastí větších měst v rámci celé republiky – například v okolí Jičína, Trutnova, Semil, Jablonce nad Nisou, Varnsdorfu, Bíliny, Loun, Chomutova, Jáchymova, Chebu, Klatov, Třeboně, Hořovic, Vlašimi, Kutné Hory, Svitav, Hranic na Moravě, Blanska, Boskovic, Vsetína, Bruntálu, Třince a dalších měst. Jedná se o 60,2 % obyvatelstva České republiky. Do konce roku 2017 bude ve čtvrté etapě pokryto 70 % obyvatelstva.
ČRa současně pracují na dalším rozšiřování povědomí o IoT mezi odbornou veřejností. Vyhlašují druhý ročník softwarově zaměřené soutěže – Czech IoT Summer Jam 2017. Cílem soutěže je najít nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití ČRa sítě internetu věcí založené na technologii LoRa. Soutěž je určena pro studenty, absolventy, start-upy a technologicky zaměřené firmy. Pro tvorbu svých aplikací mohou soutěžící využívat data ze senzorů umístěných v provozech ČRa a partnerů soutěže. Z projektů zaslaných do 22. října 2017 odborná porota složená ze zástupců ČRa a partnerů vybere tři nejlepší. Podrobnosti o soutěži a dalších akcích jsou na webu pripoj.me.
ČRa vstoupily do asociace LoRa Alliance, která propojuje subjekty, jež využívají pro své projekty a infrastrukturu technologii LoRaWAN (LPWAN). Vstup do LoRa Alliance znamená pro ČRa možnost sdílet a čerpat zkušenosti s dalšími členy na mezinárodní úrovni a přístup k již implementovaným projektům v zahraničí. Jedním z prvních projektů ČRa v rámci LoRa Alliance je IoT roaming, který momentálně umožní propojení s operátorem IoT služeb na Slovensku a následně také v dalších zemích. Zákazníkům přináší možnost využití IoT služeb ČRa za hranicemi České republiky.
Nabídka IoT služeb již existuje
ČRa již na komerční bázi nabízejí své IoT služby: využití IoT infrastruktury a prostředí IoT Cloudu, který je technologicky neutrální. Lze ho využít pro jakoukoliv platformu mimo LoRa a je rovněž kompatibilní i s analytickými a business intelligence nástroji třetích stran. Dále rozvíjí platformu, která ve spolupráci s vhodnými obchodními partnery zajistí komplexní řešení pro co nejširší spektrum projektů internetu věcí. Mezi partnery, se kterými již České Radiokomunikace úspěšně spolupracují, patří například Smartbridge s projekty chytrých laviček a chytrých odpadkových košů, nebo Epdor, poskytovatel řešení pro průmysl a energetiku.
Mapu aktuálního pokrytí IoT Českými radiokomunikacemi a plán pokrytí do konce letošního roku vidíte na obrázcích.