Bezklíčové technologie nahrazují klasické zámky
Segment elektronických zámků a přístupových systémů celosvětové roste každým rokem zhruba o pět procent. Česko tento trend kopíruje a patří v tomto smyslu k progresivním zemím. „Zatímco nyní tvoří digitální přístupové systémy 15% podíl z celkového obratu, v roce 2018 budeme pravděpodobně atakovat hranici 25 %. Digitální technologie zastupují například chytré zámky ENTR, kterým patří více jak polovina trhu s rezidenční výstavbou. Druhou nejrychleji rostoucí oblastí jsou kancelářské a zdravotnické budovy,“ uvedl Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock, která vyvíjí a dodává na trh elektro-mechanická zámková řešení pro koncové uživatele, developery a další obchodní partnery.
Zámečníci potvrzují generační výměnu
Generační výměnu klasických zámků potvrdil také Ladislav Kratochvil z Asociace zámkových a klíčových služeb České republiky: „Trend elektronizace zámků posiluje. Každý, kdo dělá systémy generálního klíče, bude v nejbližších letech vyrábět elektronické přístupové systémy, nebo to už dělá. Pokud by se nepřizpůsobil, ztratí velkou část potenciálních zákazníků. Mluvím o tzv. hybridních zámečnictvích, která již implementovala do svého portfolia přístupové systémy, elektronická kukátka, kódovací kliky.“
Benefity nových přístupových systémů
Mnoho lidí má zažitou představu, že digitální přístupové systémy jsou příliš složité a vyžadují profesionální bezpečnostní službu potřebnou k jejich instalaci i údržbě. To už dnes ale neplatí. „Přístupový systém s technologií SMARTair může být namontován přímo na stávající mechanické zámky – není nutné žádné napojování – pracuje s kartami a nabízí mnohé chytré funkce včetně správy oprávnění, časových plánů, záznamů událostí, okamžitého zrušení platnosti ztracené nebo odcizené karty a dalších. Protipólem tohoto jednoduchého systému jsou pak složitější, inteligentní systémy řízené pomocí Wireless, které dokáží přístupová práva přidělovat nebo zakazovat pomocí internetu,“ doplnil Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock.