ChatGPT v Microsoft Office dává smysl
Podle serveru The Information Microsoft hodlá přidat technologii chatbotů OpenAI – v současné době ChatGPT, brzy GPT-4 – do svého balíku technologií pro produktivitu Office, včetně aplikací Word, Outlook a PowerPoint. Semafor také nedávno informoval o tom, že Microsoft, který v roce 2019 investoval do OpenAI miliardu dolarů, jedná o investici dalších 10 miliard dolarů do této společnosti.
Zpráva o plánech pro Office přišla jen několik dní poté, co se rozšířila zpráva, že Microsoft plánuje zabudovat ChatGPT do svého vyhledávače Bing. Zvěsti o integraci ChatGPT do Wordu však přiměly příslušníky dřívější technologické generace k okamžitému pousmání. Proč? Prože Clippy (aka pan Sponka)! Clippy, maskot uživatelského rozhraní Microsoftu, který byl v roce 1997 součástí kancelářského balíku Microsoft Office a který osobně uvedl do provozu Bill Gates, byl animovaná sponka s velkýma očima, která se objevovala a všetečně radila uživatelům s jejich úkoly. Clippy se například vynořil ve Wordu a zeptal se uživatele, zda nechce pomoci s psaním dopisu a podobně.
Clippy byl poměrně dost vlezlý a časopis Time dokonce označil Clippyho za jeden z nejhorších vynálezů všech dob. Do roku 2007 Clippy zcela zmizel, ačkoli v roce 2021 byl vzkříšen jako kulturní ikona v podobě retro balíčku samolepek v aplikaci Teams.
ChatGPT by samozřejmě byl mnohem víc než nový Clippy – potenciálně by mohl dělat všechno od generování textu na základě jednoduchých výzev v přirozeném jazyce a navrhování odpovědí na e-maily až po analýzu dat v Excelu a překlad textu.
Investor do technologií Puneet Kumar tuto možnost ve svém tweetu označil za „šíleně mocnou“ a dodal, že by zesílila vliv Microsoftu v oblasti podnikových kancelářských technologií.
The Information poukázal na to, že Microsoft Word již využívá interní nástroje umělé inteligence, včetně funkce Turing Smart Find a At a Glance, která shrnuje dokumenty Wordu. A „již v tichosti začlenil GPT do Wordu“ například ve formě funkce automatického dokončování. K plnohodnotné nebo výrazné implementaci ChatGPT od OpenAI nebo, a to již brzy, GPT-4 bude třeba překonat spoustu překážek.
ChatGPT má například vážný problém s přesností, který se ještě zhoršuje tím, že má schopnost na uživatele působit velice věrohodně, i když se mýlí. Dokonce i generální ředitel OpenAI Sam Altman připustil rizika. Kvůli tomu je v tuto chvíli tvorba firemních dokumentů nebo pokročilá integrace pracovišť vyloučena.
Překážkou je také ochrana soukromí. Jak by Microsoft zachoval soukromí firemních dat? Těžko si představit velkou právnickou firmu nebo společnost poskytující finanční služby, která celý den používá kancelářský balík Microsoft Office, že by si nyní nechala pomoci od ChatGPT.
Přesto je příležitost výrazně posílit každodenní textové výstupy průměrného podniku – e-maily, prezentace, zprávy – příliš lákavá na to, aby ji bylo možné ignorovat.
Může však ještě nějakou dobu trvat, než bude jasné jak to, jak Microsoft a Google dokáží generativní nástroje umělé inteligence využít v podnikání ve velkém měřítku, tak i to, jak si podniky poradí s tím, co zaměstnanci vytvoří.
Analytik společnosti Forrester Rowan Curran uvedl, že existuje „spousta nezodpovězených otázek ohledně toho, jaká ochranná a kontrolní opatření podniky zavedou jak pro to, jakým způsobem je možné tyto nástroje přijmout, tak pro to, jak je lze používat“.
VentureBeatu například e-mailem sdělil: „Pokud mám v telefonu generátor textů, který jsem použil k přípravě pracovního e-mailu nebo návrhu příspěvku na blogu, a pak ho v rámci své práce zveřejním – musí se o to můj zaměstnavatel zajímat nebo o tom alespoň vědět?“.
Ať už to bude ChatGPT a jeho nástup v letošním roce, nebo ne, je téměř jisté, že pokrok v oblasti generativní umělé inteligence je na cestě k proměně pracoviště, jak ho známe.
Zdroj: VentureBeat