![](https://procomputing.cz/wp-content/uploads/2025/02/KONT25_image_1200x600.jpg)
Výzvy spojené s nasazováním kontejnerových technologií
Kontejnerizace zjednodušuje nasazování aplikací, přispívá k efektivnějšímu využití zdrojů a umožňuje rychlou škálovatelnost. Jaké jsou však její skutečné přínosy a s ní spojené výzvy v praxi? Odpovědi na tuto otázku přinese konference Kontejnery v praxi, která proběhne 4. března 2025 v Hotelu Grandior v Praze. Půldenní program nabídne reálné případové studie, ukázky úspěšných implementací a diskuse o výzvách spojených s nasazením kontejnerových technologií. Přední čeští odborníci na IT se zde podělí o to, jak v praxi řeší problémy s migrací, automatizací, zálohováním a obnovou dat a aplikací.
Jak zjednodušit správu IT infrastruktury a zrychlit vývoj
Konferenci zahájí Jozef Vojtek, specialista na programovací jazyk Java a přístup DevOps ve společnosti SikaLabs, který vysvětlí, jak mohou Kubernetes a GitOps zjednodušit správu IT infrastruktury a zrychlit vývoj aplikací. Zaměří se i na výhody unifikace heterogenních prostředí prostřednictvím Dockerizace, jednotných CI/CD pipelines a automatizovaného nasazování, které umožňují efektivnější řízení infrastruktury a snižují technologickou komplexnost.
Mezi diskutovanými tématy budou i přínosy Kubernetes v oblasti bezpečnosti a možnosti, které bezpečnost zvyšují a poskytují hlubší přehled o provozu. Vojtek vysvětlí i principy moderního konceptu řízení a provozu aplikací a infrastruktury GitOps, který umožňuje auditovatelné změny, pevně definované procesy a jednoduché začleňování týmů, jenž mimo jiné poskytují i flexibilitu při migraci mezi cloudovými poskytovateli a pomáhají firmám soustředit se na vývoj svých aplikací namísto řešení infrastrukturních problémů.
Samoobsluha infrastruktury s vSphere IaaS a Kubernetes
Vývoj za posledních 6 let posunul Kubernetes službu v rámci vSphere k úplné samoobsluze, kterou je snadné konzumovat přes UI nebo CLI/API rozhraní. Jednotlivé komponenty IaaS platformy VMware Cloud Foundation (VCF) a vSphere Foundation (VVF) v tutoriálu zaměřeném na praktické ukázky prozkoumá Tomáš Michaeli, solution architekt společnosti Broadcom Software.
Správa podnikových kontejnerů podle SUSE
Výhody řešení pro správu kontejnerizovaných aplikací společnosti SUSE a platformu pro správu více clusterů Kubernetes SUSE Rancher představí Kamil Vrátný, konzultant, architekt a lektor společnosti. Zaměří se na pokročilé služby, které umožňují provoz v podnikovém prostředí a zároveň odlišují SUSE Rancher od ostatních řešení.
Bezpečnost v Kubernetes
Technologie Kubernetes se stává nepostradatelným nástrojem pro správu kontejnerizovaných aplikací, ale s jejím rostoucím vlivem přicházejí i nové bezpečnostní výzvy, které jsou často přehlíženy. Na několik základních oblastí, které při stavbě kontejnerizované infrastruktury nesmíme opomenout, pokud chceme mít bezpečné i toto prostředí, se ve svém vystoupení s názvem Bezpečnostní rizika v provozu kontejnerizované infrastruktury zaměří David Pecl, bezpečnostní konzultant společnosti Security Avengers.
Kubernetes je základním kamenem nasazení moderních aplikací a certifikáty a secrets hrají klíčovou roli při správě důvěryhodnosti mezi službami. Pokud je některá identita špatně nakonfigurována nebo dokonce kompromitována, může to vést k narušení služby nebo vážnému bezpečnostnímu incidentu. Jak na problémy jako prošlé certifikáty, slabé šifrování, nedostatečně robustní PKI pro dynamická prostředí nebo hesla v plain textu, ve své přednášce s názvem Zabezpečení identit v Kubernetes poradí Jan Pergler, solution architect společnosti CyberArk, a ukáže další možnosti, jak zabezpečit non-human identity v Kubernetes.
Specifika zálohování a obnovy v kontejnerech, integrace s Kubernetes a Docker, automatizace a škálovatelnost či obnovu v případě havárie (Disaster Recovery) pak bude ve svém příspěvku s názvem Bezpečná a efektivní ochrana dat v kontejnerových prostředích diskutovat Martin Beran, senior systémový inženýr společnosti Veeam Software. Ukáže, jak lze podpořit ochranu dat v dynamickém a rychle se měnícím světě kontejnerů, což je pro mnoho IT specialistů klíčové téma v rámci moderního IT provozu.
Kontejnery, AI a mrchožrouti
Česká vědecká infrastruktura má co nabídnout a čím inspirovat. Detaily provozu kontejnerové infrastruktury pro českou vědu, jaké řeší výzvy v oblasti efektivní správy zdrojů, jak a s čím zde AI pomáhá a jak je provozována, odhalí Lukáš Hejtmánek, IT Architekt centra CERIT-SC na Masarykově Univerzitě a e-infrastruktury pro výzkum a vývoj v ČR e-INFRA CZ, spolu s Viktórií Spišakovou, IT architektkou CERIT-SC a doktorandkou FI MUNI. Odkryjí i plány v oblasti kontejnerů, které implementace očekávají a co umožní. V závěru konference Hejtmánek a Spišaková představí i mrchožrouty, kteří otevírají dveře do světa levnějšího počítání a vysoké efektivity využití zdrojů.
Konference Kontejnery v praxi se koná prezenčně 4. března 2025 od 9:00 do 14:00 hodin v pražském Hotelu Grandior. Více informací a registrace na stránkách https://kontejnery.konference.cz/