Tiskové kazety patří do „starého železa“
Ještě začátkem loňského roku se zdálo, že cestou domácích multifunkcí s doplnitelnými nádržkami na inkoust se vydají pouze společnosti Brother a Epson. Nyní však můžeme mluvit o rovnoměrném zastoupení na trhu, protože se přidaly i další konkurenční společnosti zabývající se výrobou inkoustových tiskáren – Canon a HP. A není divu, vždyť se náklady na vytištění barevné stránky smrštily z jednotek korun na jednotky haléřů.
Nejde jen o český trh, na kterém by se měla odehrávat pomyslná revoluce tiskových řešení, ale o celý svět. Nasvědčují tomu i údaje společnosti IDC z průzkumu Čtvrté čtvrtletí 2017 a tiskový trh ve střední a východní Evropě: Inkoust vrací úder na straně 39, kde se dočteme, že tiskárny s doplnitelnými nádržkami na inkoust zaujaly v závěrečném čtvrtletí roku 2017 17% podíl českého trhu inkoustových tiskáren a obdobně tomu bylo i ve zbytku střední a východní Evropy (Polsko – 15,4 %, Rusko – 39 % a celý region CEE – 30 %).
S pořízením tohoto typu tiskáren se pojí vyšší náklady, protože výrobci musejí nějakým způsobem kompenzovat potenciální ztráty, které utrpí zredukováním přísunu zisků z prodeje tiskových kazet. Není divu, vždyť jde o rapidní zlepšení – původní systém totiž pracoval s cartridgemi, které měly kapacitu v řádech jednotek mililitrů. U tiskáren s inkoustovými nádržkami můžeme doplnit inkoust v řádech desítek mililitrů, přičemž cena nádob s inkousty představuje přibližně polovinu ceny jednotlivých kazet (individuálně dle výrobce). Výsledný efekt si můžeme ukázat například na tiskárnách Epson Expression Home XP-342 (s kazetami) a Epson EcoTank ITS L3050 (s nádržkovým systémem). Pokud bychom koupili inkoust pro oba typy tiskáren, dojdeme k následujícím údajům:
- černá kazeta standardní velikost – objem 5,3 ml, k potištění 175 stran, cena cca 289 korun;
- černá kazeta XL – objem 11,3 ml, k potištění 470 stran, cena cca 559 korun;
- lahvička s černým inkoustem pro nádržkový systém – objem 70 ml, k potištění až 13 000 stran, cena cca 149 korun.
Celkové náklady tak mohou jako v tomto názorném příkladu výrazně poklesnout z 1,2 (1,6) korun/strana na 0,01 korun/strana. Samozřejmě musíme vzít v potaz i kvalitu tisku a celkovou cenu tiskárny, která je v tomto případě přibližně třikrát vyšší u tiskárny s doplnitelnými nádržkami. Pořizovací cena je sice výrazně vyšší, ale náklady na tisk se mohou snížit až o 90 %.
Jak to funguje?
Díky integrovaným vysokokapacitním nádržkám na inkoust je do tiskárny dodáván inkoust nepřetržitě. Není třeba měnit žádné inkoustové kazety. Stačí doplnit nádržky lahvičkami na inkoust a pokračovat v tisku. Tisk je mnohem praktičtější, protože uživatelé mohou získat velké množství inkoustu a také lepší přidanou hodnotu.
Bez starostí
Speciální inkoustové nádržky jsou plně integrovanou součástí tiskáren, takže si můžete užívat spolehlivého barevného tisku bez nepořádku a bez problémů, které často doprovázejí neoriginální systémy doplňování a systémy inkoustových nádržek od odlišných výrobců, než má tiskárna. Navíc po doplnění nádržek může uživatel jednoduše lahev vyhodit do tříděného odpadu a nemusí se starat o její správnou likvidaci, jako tomu bylo u kazet.
Vyplatí se?
V článku jsme si shrnuli jasná pro i proti. Víme, že jsou tiskárny s velkokapacitními nádržkami jasně výhodné dle nákladů na tisk strany a jasně nevýhodné po stránce nákupu zařízení. Pokud byste zvažovali nákup tiskáren tohoto typu, je důležité si spočítat, zda se vám jejich pořízení vyplatí. Vyplatit se nemusí v oblastech, kde se tiskne pouze zřídka. Na vytištění několika listů papíru týdně opravdu není zapotřebí zařízení pro velkokapacitní tisk, i když má minimální náklady na stranu. Využití si však tyto stroje najdou ve školství (například pro tisk pracovních listů pro žáky), ve státní správě pro administrativní účely, ale i v grafických studiích pro tisk pozvánek na akce apod. Nesmíme ale zapomenout ani na fakt, že jde o inkoustové tiskárny, u nichž by mohlo eventuálně docházet k zasychání inkoustu, který se nepoužívá.