Šest z deseti Čechů neví, kde jsou o nich dostupné informace online
Zkrátka, velká část Evropanů, Čechy nevyjímaje, ztratila kontrolu nad svými osobními údaji. Dané problematice se v těchto dnech věnují odborníci z kyberbezpečnostního sektoru na konferenci Kaspersky Next, která se koná ve španělské Barceloně. Ke zlepšení této situace chce zásadní měrou přispět i společnost Kaspersky Lab, která prostřednictvím svého startupového inkubátoru spouští beta verzi služby Privacy Audit. Ta je speciálně navržená tak, aby umožnila uživatelům získat přehled o všech osobních informacích, které jsou o nich dostupné v online prostředí.
Na základě průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 7 000 uživatelů napříč celou Evropou včetně 501 Čechů, zjistila společnost Kaspersky Lab, že se ztráta kontroly nad osobními údaji týká většiny Evropanů. Zjištění například poukazují na to, že 60 % Čechů neví, kde všude se na internetu objevují jejich data a kde jsou uložena. Ještě více alarmující je fakt, že 29 % českých rodičů nemá přehled o tom, kolik osobních informací o sobě na internetu sdílejí jejich potomci.
Nejvyšší čas na změnu
Na jednu stranu průzkum společnosti Kaspersky Lab dokládá, že je bezpečnost osobních dat pro většinu českých uživatelů důležitá. Například 92 % se jich zajímá o to, jestli nejsou jejich data používána nezákonně. Dalších 62 % se obává toho, aby jejich osobní finanční údaje neskončily v rukách hackerů. Navíc pouze 36 % respondentů z ČR důvěřuje velkým korporacím, když přijde řeč na zpracování dat a pouze 27 % se domnívá, že jsou jejich osobní údaje v bezpečí na sociálních sítích.
Na druhou stranu ale uživatelé nedělají dostatek pro to, aby svá data ochránili. Téměř pětina Čechů (16 %) nezabezpečuje své Wi-Fi sítě heslem, 28 % jich nikdy neaktualizovalo bezpečnostní nastavení routerů a 11 % respondentů na svých zařízeních nepoužívá žádná bezpečnostní řešení.
Proto i v případě, že společnosti a uživatelé zavedou určitá bezpečnostní opatření, není zaručené, že budou fungovat za všech okolností. Nejslabším článkem ochrany totiž bývají lidé a jejich chování. I když společnosti důkladně zabezpečí data zákazníků, nemohou nikdy dostatečně zabránit tomu, aby je rizikům nevystavili sami zákazníci. Třeba tím, že používají stále stejné heslo, a to i pro několik účtů najednou, sdílejí ho s dalšími osobami nebo je tak slabé, že se dá uhodnout během krátké chvíle.
Osobní údaje pod kontrolou
Běžní uživatelé nyní mohou získat přehled o svých osobních údajích dostupných online díky Privacy Audit.me. Služba v podobě webového nástroje poskytuje uživatelům kontrolu nad jejich soukromím na internetu. Prostřednictvím automatizovaného ovládacího panelu mohou uživatelé na jednom místě spravovat data, která jsou o nich dostupná na různých internetových stránkách a zdrojích. Umožňuje jim tak nastavit a ovládat množství soukromých informací, které jsou o nich online dostupné. Cílem vývojářů služby Privacy Audit je poskytnout uživatelům nástroj, díky němuž budou mít pod kontrolou své online soukromí. První beta verze této služby je nyní dostupná ve Velké Británii, přičemž na rok 2019 je naplánované její další rozšíření.