Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost
Češi podceňují bezpečnost při zálohování svých dat. Data podle nich nejvíce ohrožují technické závady a jejich vlastní chyby.
Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat si data, přesto třetina Čechů zálohuje méně než jednou měsíčně a desetina dokonce nikdy. Osobní vzpomínky a cenné dokumenty mohou být přitom cílem hackerů. Zálohování je klíčové pro jejich ochranu. Češi pro zálohování preferují cloudová úložiště a velkokapacitní paměťové disky, naopak flash disky a CD už jsou spíše raritou. Více než třetina lidí si svá zálohovaná data již nijak dále nechrání. Vyplývá to z posledního průzkumu společnosti ESET. Odborníci doporučují pravidelně zálohy dat kontrolovat, používat silná hesla a vícefázové přihlášení i šifrování dat na zařízeních.
Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat uživatelská data. Třetina Čechů přitom stále zálohuje méně než jedenkrát měsíčně. Pětina pak zálohuje jednou týdně nebo měsíčně a desetina dokonce nezálohuje nikdy. Naopak více než třetině lidí se osobní data ukládají automaticky.
„Je potřeba si uvědomit, o jaká data jde. Jsou to nejen osobní vzpomínky v podobě fotek nebo videí, ale také cenné dokumenty jako například smlouvy od pojišťoven, smlouvy se zaměstnavatelem, faktury a pracovní věci, pokud třeba podnikáte. Taková data pro nás všechny mají velkou emocionální i finanční hodnotu. Zálohování je způsob, jak si je efektivně a jednoduše chránit. Doporučil bych hlavně jejich ukládání do renomovaných cloudových služeb, protože se o bezpečnost postará profesionální služba, a je to navíc uživatelsky nenáročné,“ radí Jindřich Mičán, technický ředitel pražské pobočky společnosti ESET.
Automaticky si svá data zálohují častěji ženy než muži. Nejméně pečliví, pokud jde o uchování osobních dat, jsou lidé nad 50 let.
„Flešky“ už nefrčí, Češi zálohují do cloudu
Téměř polovina Čechů si ukládá data do cloudu, tedy do účtu nějakého virtuálního úložiště jako je OneDrive, Google Disk, iCloud nebo Dropbox. Dále ještě často používáme velké externí paměťové disky. Zhruba pětina pak používá flash disky. Jen minimum lidí si data uloží na CD nebo vlastní server.
„Provozovat vlastní server je drahé a náročné na technické znalosti. Nejoblíbenější cloudová úložiště nabízí tutéž službu. V datech vidíme drobné rozdíly. Například cloud mírně častěji využívají ženy, externí paměťové disky spíše muži. Starší lidé také zřejmě inklinují k flash diskům jako k technologii, na kterou jsou zvyklí,“ dodává Mičán.
Otázka: Jakým způsobem si nejčastěji data zálohujete?
Bojíme se selhání, ne hackerů, říkají Češi
Nejvíce se Češi (46 %) obávají toho, že úložiště selže nebo že se dané médium poškodí a oni tak data nebudou mít k dispozici. Se srovnatelným procentuálním zastoupením (15 %) se dále obávají, že data omylem smažou, stanou se cílem škodlivého kódu nebo se k datům dostane někdo nepovolaný.
Většinou ale mají čeští uživatelé a uživatelky dobré zkušenosti. Třetina z nich o data nikdy nepřišla (35 %). Více než čtvrtina (29 %) má zkušenost s tím, že došlo k poškození média (CD, paměťový disk) a pětina si je smazala omylem sama.
„Pravděpodobnost, že by selhalo cloudové úložiště, pokud tedy mluvíme o velkých renomovaných poskytovatelích, je velice malá. Je trochu překvapením, jak málo lidí se obává kybernetického útoku na data. Ty jsou bohužel velmi časté, a to nejen v prostředí velkých firem, na jejichž duševní vlastnictví cílí například obávaný ransomware. Útočníci se i v případě jednotlivců snaží získat hesla do uživatelských účtů, snaží se i prolomit přístup do úložiště. Je důležité si uvědomit, že právě data jsou něčím, co mohou útočníci s velkým ziskem prodat na černém trhu. Podle výsledků průzkumu se s kybernetickým útokem zacíleným na data setkali nejčastěji lidé ve věkové kategorii 41-50 let,“ říká Mičán.
Více než třetina lidí si uložená data dále nechrání
Odborníci doporučují zálohy dat pravidelně kontrolovat. Třetina Čechů to nedělá nikdy, polovina jen párkrát do roka. Podobně podceňujeme zabezpečení uložených dat – více než třetina lidí si data dále nijak nechrání, čtvrtina má zabezpečená data pomocí hesla nebo biometrického ověření a více než desetina si schová úložiště se zálohovanými daty na bezpečné místo. Jen necelá desetina lidí svá data šifruje. Nejčastěji lidé nešifrují proto, že nevědí jak (32 %), nebo jako důvod uváděli, že to nepotřebují (20 %).
„Právě složitost technologií může být pro řadu lidí překážkou, aby vyzkoušeli nějaké nové postupy v ochraně svých dat a své digitální identity. Více než polovina z dotázaných odpovídala, že by rádi například využili chráněnou složku, kam by svá data mohli uložit. Právě letos na podzim jsme v nabídce řešení pro domácnosti mimo jiné představili také zabezpečenou složku ESET Folder Guard. Uživatelé a uživatelky si v rámci této funkcionality mohou vytvořit seznam zabezpečených složek ve svém počítači s operačním systémem Windows, kam si mohou uložit svá cenná data. Nedůvěryhodné aplikace pak nemohou data v těchto složkách upravovat ani mazat,“ vysvětluje Mičán.
„Šifrování dat může být pro běžného uživatele opravdu technicky pokročilejší, neznamená to ale, že nemá v tomto případě vůbec žádné možnosti. Uživatelé si mohou zapnout šifrování v rámci operačního systému svého zařízení. Šifrování dat také nabízí moderní bezpečnostní řešení, a to včetně šifrování výměnných médií či záloh jako takových,“ uzavírá Mičán z ESETu.
Tipy pro bezpečné zálohování dat:
- Vyberte si spolehlivého poskytovatele cloudových služeb, nebo typ úložiště, které můžete řádně zabezpečit heslem a pomocí vícefázového ověření. U renomovaného poskytovatele budete mít navíc jistotu, že vaše data budou v bezpečí.
- Nastavte si automatické zálohování.
- Především složky s citlivými daty opatřete heslem nebo biometrickým ověřením.
- Na zařízení, ze kterého data zálohujete (ať již do cloudového úložiště nebo na externí médium), nainstalujte bezpečnostní řešení a dbejte na jeho pravidelné aktualizace.
- Pokud zálohujete na externí fyzické médium, tak i toto médium ideálně šifrujte.
- Data sdílejte jen s konkrétními lidmi. Ideálně složku s daty zabezpečte heslem, a to jim sdělte jinou cestou než odkaz na složku s daty.
- Pravidelně kontrolujte zálohy, zda jsou funkční a kompletní.
- Využívejte šifrování na svém zařízení, které je dostupné v rámci některých operačních systémů (např. macOS či Windows). Šifrování souborů také nabízí moderní bezpečnostní řešení.
Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech 30. září do 3. října 2024 na 1 029 respondentech v České republice.
Zdroj: ESET
Zdroj ilustračního obrázku: Sebastiaan Chia on Unsplash