Pronájem IT expertů se stává novým normálem
Outsourcing IT specialistů aktuálně mění globální průmysl. Stal se novým normálem a experti konstatují, že v budoucnu bude dále růst.
Jak ukazují data, podnikům již nestačí pouze zajistit provoz svých IT technologií specializovanými poskytovateli. Potřebují také software vyvíjet, proto ve stále větší míře využívají formy pronájmu lidských kapacit v IT. Nedostatek interních technických talentů je totiž jedním z hlavních faktorů pro využití této možnosti.
Pronájem v IT bude v nadcházejících letech hrát obrovskou roli. Podle dat služby Statisty činily celkové tržby z outsourcingu v roce 2019 celkem 92,5 miliard dolarů. Na outsourcing IT přitom připadlo 66,5 miliard dolarů, což je největší část ze všech outsourcingových služeb.
Nová éra IT outsourcingu vsází na lidské zdroje
Digitální revoluce a personalizace mění způsob fungování IT podnikání. Z dotazování mezi firmami vyplývá, že v nadcházejících letech bude 70 % společností více outsourcovat IT a 35 % z nich tohoto modelu plánuje využívat významně.
„To vede k tomu, že stále více firem má tendenci hledat nezávislé dodavatele pro zajištění potřeb informačních technologií a vývoj softwaru na míru. Zatímco dříve si vše mohli zabezpečovat sami, díky náročnosti a složitosti IT infrastruktury se významnou měrou přiklání k alternativnímu způsobu,“ vysvětluje Markéta Houštecká, ze společnosti ARBES Technologies.
Brzy nebude žádná velká společnost, která by byla schopna in-house zajistit všechny technické dovednosti potřebné k provozování operací v nových obchodních modelech. Už není možné zajišťovat chod infrastruktury pouze pomocí interních odborníků. Společnosti, které dokáží shromáždit širší škálu IT odborníků a současně zvýšit kvalitu svých služeb, budou velmi vyhledávané. A tak se očekává, že vztahy mezi dodavateli a zákazníky budou důvěryhodnější.
Outsourcing vývoje softwaru se stal běžnou praxí nejen mezi nadnárodními korporacemi, ale i mezi start-upy a malými a středními podniky. To, co začalo jako způsob optimalizace podnikových výdajů v 70. letech, se dnes stalo standardem. Bez ohledu na to, zda je zapotřebí obstarat vývoj nového druhu softwaru, nebo stávající upravit, je dnes možné využít krátkodobé i dlouhodobé úzké technické specializace pokrývající prakticky kteroukoliv část softwarové dodávky – od konzultací, přes návrh řešení, projektové řízení či analýzu až po samotný vývoj, testování i ostrý provoz.
„To je obzvláště důležité, protože aktuálně čelíme vážnému nedostatku vývojářů po celém světě a studie naznačují, že tato nouze se bude prohlubovat,“ dodává závěrem.