Ošemetná situace na trhu s mikroprocesory
Inovace a proces miniaturizace tištěných obvodů se začíná zpomalovat a náklady na výrobu procesorů jsou čím dál vyšší. Podle toho firmy také reagují.
Intel oznámil zdržení o více než rok pro svůj 7nm výrobní proces. Je to zřejmě i jeden z důvodů, proč se nedávno Apple rozhodl opustit amerického výrobce a bude si vyvíjet vlastní čipy s použitím ARM architektury. Intel se potýká s problémy často a není to zdaleka poprvé, co oznámil zdržení.
Tentokrát jde ale o závažnější problém, když zvážíme důležitosti 7nm výrobního procesu, a toho konkurenti v čele s AMD situace využívají – nabízejí na trhu stejné čipy, které začínají nabídku Intelu poměrně válcovat, což vede k prudkému poklesu akcií společnosti. Je tak logické, že se pro Apple stal Intel nevhodným partnerem a přechod na jiné typy architektury a následně i na produkci vlastních čipů, nad kterými bude mít větší kontrolu, je prostě smysluplný krok.
Intel v posledních letech poměrně ztrácí na své konkurenty. Jeho procesory jsou papírově slušné, ale objevují se u nich problémy, jako byly například ty s funkcí Turbo Boost a velké přehřívání procesorů, což se stalo kamenem úrazu ve spolupráci s Applem.
Zatímco AMD nabízí 7nm procesory už dlouho a TSMC se pouští do 5nm výroby, na které budou vyráběny např. procesory Apple A14 do nových iPhonů nebo Snapdragon 875, Intelu vázne i 10nm výrobní proces. Několik procesorů už Intel sice na trh dodal, nicméně základem nabídky někdejší procesorové špičky jsou 14nm procesory. V dohledné době by měla odstartovat výroba 10nm Intel Core Tiger Lake a serverových Ice Laků, druhá polovina roku 2021 by měla patřit 10nm procesorům Alder Lake a nové serverové řadě Sapphire Rapids. Jenže neustálé průtahy a problémy mají své důsledky. Společnost Apple proto nedávno na WWDC oficiálně ohlásila přechod na Apple Silicon, což je vlastní ARM architektura pro Macbooky. Architektura ARM se začíná také čím dál více používat v inteligentních automobilech, datových centrech a síťových zařízeních. Jak je to vlastně s ARMem a co to znamená pro trh s mikroprocesory?
Situace na trhu s mikroprocesory je momentálně velice komplikovaná – japonský konglomerát Softbank, který akvíroval ARM Technologies (společnost má patenty, reálně nic hmatatelného nevytváří) v červenci roku 2016 za 32 miliard dolarů, omezil investice ve snaze amortizovat obrovské ztráty svého technologického investičního fondu, a není tak překvapením, že se mikroprocesorové divize chce zbavit.
Momentálně by společnost mohla mít hodnotu 44 miliard dolarů, pokud bude v příštím roce usilovat o počáteční veřejnou nabídku, může podle New Street Research LLP do roku 2025 vzrůst hodnota na 68 miliard dolarů.
V roce 2016 společnost ARM Technologies generovala obrat přibližně 1,5 miliardy dolarů, a to za licence svých designů a technologií výrobcům hardwaru. Softbank zaplatila tedy 21násobek obratu ARMu a dlouho se spekulovalo o tom, že by Softbank měla ARM postoupit Applu, pro který by teoreticky mělo jít o strategickou koupi. Nicméně Apple řekl jasné ne. A důvod? Jde zejména o to, že licencované technologie by společnosti přinesly také řadu komplikací – nemluvě o tom, že řada klientů by byla prakticky jejími konkurenty.
V zájmu Applu je, aby se prosadil a posunul mikroprocesorový průmysl, čemuž by mělo dopomoci silné a oboustranně výhodné partnerství s taiwanským mikročipovým gigantem TSMC, který je hlavním výrobcem procesorů pro iPhony a iPady, ale dělá čipy například i pro AMD. Co se týká ARM, nejlepší cestou se momentálně zdá, že zůstane ve spojení se společností Softbank, což je relativně „neutrální“ subjekt v oblasti technologií. Navíc Softbank do chodu ARMu zásadně nezasahovala a prakticky společnost „jen“ poskytla prostředky nutné k fungování. Jenže Softbank samozřejmě potřebuje finance také generovat, nejen investovat. Otázka je, jak trh ovlivní se svými vlastními mikročipy Apple. Pro koho zůstane ARM zajímavou příležitostí? Pro Nvidii!
Společnost Nvidia je největší světový výrobce grafických čipů a podle nedávných informací projevila o ARM zájem. Nabídku nikdo ze strany Softbank ani Nvidie nekomentoval. CEO společnosti Softbank Masayoshi Son ale potvrdil, že ARM Technologies prodá dříve, než bylo plánováno. Na tiskové konferenci oznámil, že buď bude veřejná nabídka, nebo ARM Technologies odprodá třetí straně. Podle Sona je také možná varianta odprodání části společnosti.
Uvidíme, kam se bude mikroprocesorový trh vyvíjet – jedno je ale jasné, Intel začíná výrazně ztrácet, a pokud se mu nepodaří napravit si reputaci 7nm procesory, bude se do popředí čím dál intenzivněji drát konkurence.
Autor textu: Michala Benešovská