Nástroje pro ty z nás, kteří na home office zůstanou
Díky tomu, že pandemie nástup home office pouze urychlila, máme nyní k dispozici dostatek nástrojů, jak práci a soukromý život efektivně skloubit tak, aby ani jeden z nich neutrpěl.
Rozdíly a hranice mezi naším soukromým a pracovním životem se rychle rozplývá. Můžeme věřit a jistě tomu tak i je, že jde jen o dočasný efekt velmi pomalu ustupujících pandemických opatření. Zároveň však nemůžeme neslyšet hlasy mnoha odborníků, ať už z oblasti technologického průmyslu, tak sociálních věd. Ti se shodují, že naše práce a život se už do starých kolejí nejspíš nevrátí.
A tak sice může být pravda, že si mnoho z nás si benefitů, které práce z domova poskytuje stále užívá, ovšem je otázkou, co se stane, až si konečně uvědomíme, že náš pracovní i soukromý život už nikdy nebude stejný. Přizpůsobit se na nenadálé, a hlavně nechtěné změny je ten největší šok, a to jak pro zaměstnance, tak i firmy, které je zaměstnávají. Jenže nic jiného nám nezbývá.
Je ale potřeba si uvědomit, že i před rozšířením viru tady bylo nemalé množství převážně kreativních lidí, kteří již z domova pracovali. A tak pandemie jen urychlila trend, který by nastoupil dřív, nebo později sám od sebe. I díky tomu, že nástup home office nepřišel náhle máme k dispozici dostatek nástrojů, jak práci a soukromý život efektivně skloubit tak, aby ani jeden z nich neutrpěl.
Komunikace je priorita
Zdaleka nejdůležitější aspekt jakékoliv práce v týmu je vzájemná komunikace. Ať už členové pracují na společném projektu, nebo zcela samostatně, je důležité mít o práci kolegů přehled. K takovému účelu slouží komunikační nástroje pro týmovou spolupráci.
Jednou z nejoblíbenějších komunikačních platforem je Microsoft Teams. Ty jsou součástí předplatného pro Office 365 a představují ucelený systém obsahující chat, videokonference i volání přes internet. Lze také sdílet a pracovat na společných projektech v dokumentech Office a platformu je snadné propojit i s jinými aplikacemi třetích stran přes bezplatné pluginy. Jednou ze slabin je nativní systém pro správu dokumentů a cloudu. Soubory lze sdílet snadno, ale jejich management je omezený a nepřehledný.
Alternativu představuje v zahraničí známý Slack. Ten vede žebříčky v oblíbenosti komunikátorů především na západě. Na první pohled upoutá jeho čistý design, jednotlivé funkcionality se ale projeví rázem. Slack dovoluje spravovat týmy pracující na jednotlivých projektech a propojovat chaty a dobře se integruje s Google Dokumenty, nebo DropBoxem. Většina funkcí je zdarma, za předplatné uživatel dostane k dispozici více nástrojů pro integraci a také okamžitou zákaznickou podporu.
Vzdálená plocha je pro profesionály nepostradatelná
Ke kreativní práci a přístupu k výpočetním kapacitám pracovních stanic slouží služba vzdálené plochy. Ta nyní zažívá zlaté časy. Jde o poměrně bezpečnou cestu, jak přistupovat k licencovanému softwaru odkudkoliv, i z pohodlí domova.
Nejčastěji využívanou platformou pro přístup ke vzdálené ploše je jednoznačně ve Windows nativně obsažená služba RDP, u nás známá jako Vzdálená plocha Windows. Ta je vhodná především pro výpočetně méně náročnou vzdálenou práci, třeba správu dokumentů. Problémem jsou nízké možnosti zabezpečení, které navíc mnoho firem podceňuje. Od počátku pandemických opatření, se zvýšil zájem hackerských skupin o tyto protokoly celosvětově o 30 %. Odborníci tak doporučují, aby firmy pro ochranu těchto platforem investovaly do služeb profesionálů.
Mimořádně oblíbenou alternativou pro práci na vzdálené ploše je v základní verzi bezplatný TeamViewer. Ten nabízí všechno, co byste od podobného řešení očekávali a má snadnou instalaci, ale příliš se nehodí pro společnosti, které chtějí nastavit pro své zaměstnance přístup na vzdálenou plochu natrvalo. Nejde tedy o systémové řešení, ale pro vzdálenou práci malého týmu postačuje. Při spojení není třeba nastavovat žádný port a aplikace také velmi dobře spolupracuje s většinou firewallů.
Přístup do vnitřní sítě pro všechny (oprávněné) uživatele
Správně nastavená síť VPN pro pracovníky na home office představuje jeden z nejmocnějších nástrojů. VPN síť umožňuje bezpečný a okamžitý přístup k souborům, které jsou potřeba k práci pro firmy, které část své infrastruktury ponechávají mimo cloudová úložiště. Nabídka síťových platforem je opravdu bohatá, tak se podívejme jen na pár nejoceňovanějších řešení.
Platforma ExpressVPN je známá především pro svou bezpečnostní politiku. Používá k zabezpečení přístupu do sítě technologii TrustedServer, která zamezuje, aby síť ukládala, nebo s někým dalším sdílela jakékoliv informace o aktivitě připojených uživatelů. Stejně tak obsahuje vnitřní pojistku, která přeruší spojení v případě, kdy platforma detekuje jakékoliv narušení toku dat v síti.
Velmi dobře si po bezpečnostní stránce vede také platforma NordVPN. Ta dokáže uhlídat až na 5 000 připojených IP adres současně a umožňuje nastavit i přístup pro specifická IP pro uživatele, kteří pro svou práci vyžadují to nejvyšší možné zabezpečení a přihlašují se z jediného počítače. Stejně jako předchozí platforma, ani NordVPN neschraňuje žádné záznamy o aktivitě uživatelů, pouze upozorňuje, pokud dojde ke ztrátě datových packetů, nebo k podezřelému připojení.
O platformách, které nám usnadňují práci z domova by bylo možné napsat celý manuál a stejně bychom našli další způsoby, jak fungovat na home officu efektivněji. Každý uživatel i firma si musí najít své vlastní řešení, které vyhovuje jejím požadavkům. Nakonec vždy záleží především na tom, co potřebují lidé, kteří tato řešení denně využívají.