Na velikosti nezáleží aneb malé projektory v akci
Existuje mnoho důvodů, proč je projektor lepší volbou než chytrá televize. Pokud je navíc řeč o přenosných projektorech, které si s sebou můžete vzít pohodlně prakticky kamkoliv, výhod přibývá.
Pojďme se tedy podívat na přenosné miniprojektory – jaké mají výhody a proč mohou být lepší volbou než chytrá televize.
Televize s obrovskou úhlopříčkou je ideální pro sledování sportovních přenosů, filmů nebo hraní na herní konzoli. Existuje však řada uživatelů, která raději zvolí pro zprostředkování vizuálního zážitku projektor.
Jednou z věcí, kterou musí uživatel zvážit při výběru televize, je prostor. Přece jen může být 55-, 65- nebo 75palcový televizor uprostřed menšího pokoje, nebo dokonce zavěšený na zdi dost neestetický. V některých stísněnějších prostorech pak je instalace obří televize prakticky vyloučená. Ale ani ti, kteří bojují s nedostatkem prostoru, se nemusejí vzdávat velkorysé obrazovky a řešením může být právě přenosný projektor.
Projektory obecně a obzvláště malé přenosné projektory zvláště nabízejí tu výhodu, že si uživatelé mohou vychutnat úhlopříčku až 100 palců. Vždy záleží na velikosti stěny, na kterou se obraz promítá, místnosti a na tom, zda jde o projektor s dlouhou nebo krátkou projekční vzdáleností.
Výhody malého přenosného projektoru:
- Velká obrazovka pro případ, že uživatel chce sledovat obsah, jako jsou filmy nebo seriály.
- Prostorově nenáročné řešení.
- K promítání je zapotřebí pouze hladkou stěnu, nejlépe bílá nebo světle šedá (lze použít i strop).
- Modely s integrovanou baterií usnadňují použití kdekoli.
Malé, ale výkonné
Některé z nejsilnějších projektorů jsou zároveň ty nejmenší. Samozřejmě že přenosné projektory nejsou ideálním způsobem, jak si dopřát absolutní spektakulární zážitek, ale nabízejí řešení pro ty, kteří často cestují nebo se potýkají s nedostatkem prostoru. Vhodné jsou také pro uživatele, kteří chodí prezentovat či školit – přenosné projektory umožní snadno a rychle připravit prezentaci během několika minut. Odpadají tím obligátní problémy s připojením „erárního“ projektoru, se kterými se setkal snad každý, kdo někdy něco prezentoval. Díky přenosnému projektoru lze prezentovat snadno a rychle pomocí vlastního zařízení.
Co zvážit při výběru malého přenosného projektoru
Miniprojektory mají řadu výhod při výběru ideálního modelu je zapotřebí zohlednit některé technické aspekty, které ve výsledku ovlivňují jak kvalitu obrazu, tak cenu zařízení. Uživatelé by při výběru měli zohlednit zejména tyto tři věci: kvalitu obrazu, konektivitu a možnosti ovládání obrazu. Pojďme se na tyto aspekty podívat detailněji.
Kvalita obrazu
Existují projektory, které jsou schopny promítnout obraz v rozlišení 4K a s dostatečnou úrovní jasu pro podporu obsahu HDR, který již mnoho platforem nabízí. Problémem je, že jde o často o zařízení značných rozměrů a také poměrně vyšší ceny.
Kvalitu obrazu u projektorů nejvíce ovlivňují dva parametry: rozlišení a jas. Většina přenosných miniprojektorů nabízí rozlišení mezi 480p a 720p. Může se to na dnešní poměry zdát málo, zvláště když to porovnáme s 70- nebo 80palcovými obrazovkami moderních chytrých televizí, ale pokud jde o vzdálenost kolem dvou metrů, je to stále dostačující. Přenosné projektory jsou mnohem menší než standardní, to znamená, že jsou zapotřebí kompromisy, a rozlišení je první věc, která jde obvykle stranou. Pro ty, kteří rádi kempují a chtějí jen nějakou formu zábavy u táboráku, se hodí nižší rozlišení. Avšak ne všechny miniprojektory však trpí nízkým rozlišením. Na trhu jsou nyní LED projektory s rozlišením 4K.
Co se týče jasu, lampy v těchto projektorech nemají tak velký výkon, takže je zapotřebí je provozovat ve snížených světelných podmínkách. Avšak to platí prakticky pro jakékoliv zařízení – pokud chtějí uživatelé maximální vizuální zážitek, je lepší potemnělá místnost, a to v případě sledování televize.
Konektivita
Miniprojektor musí mít HDMI vstup a výstup na sluchátka, to je nutný základ. Ideální je ještě Bluetooth. Tyto tři prvky konektivity jsou přítomny u drtivé většiny zařízení a jde o absolutní minimum, které by měl každý uživatel vyžadovat.
V závislosti na modelu lze najít i takové, které mají operační systém Android nebo podporu technologií, jako je Miracast, které umožňují bezdrátově sdílet obsah ze smartphonu nebo jiného zařízení.
Každý uživatel má samozřejmě jiné preference a měl by při výběru brát v potaz, co všechno a jak chce k projektoru připojovat. Na trhu jsou dostupné modely s USB, kam lze připojit flashdisk s obsahem nebo zařízení se čtečkou paměťových karet. Velmi zajímavé jsou také modely s možností Wi-Fi, které si mohou brát obsah ze sítě.
Ovládání obrazu
Každý chce, aby mu projektor promítal dokonalý obraz, prakticky vždy je potřeba k dosažení tohoto cíle zapojit i uživatele. Obraz promítaný projektory se málokdy zobrazí naprosto dokonale a bezchybně. Vždy dochází k určité deformaci. Možnost korekce vertikálního i horizontálního sklonu je proto velice užitečná a je velkou výhodou, pokud ji projektor nabízí. Jde o nejjednodušší a efektivní způsob (ne však jediný), jak zajistit co nejlepší výstup.
A co lampa?
Jak známo, lampa je nejcitlivějším prvkem projektoru. V porovnání s televizí je životnost projektorové lampy obvykle kratší, ačkoliv pokrok nastává v posledních letech i v této oblasti a projektory se chlubí vysokým počtem projekčních hodin. Tento údaj by uživatelé rozhodně neměli zanedbat – čím vyšší počet hodin, tím vyšší životnost projektoru. Stejně tak je ale důležité vědět, že projektor není od toho, aby byl zapnutý celý den jako televize.
LED technologie zabraňuje problémům se stmíváním projektoru a umožňuje chytrým projektorům jasně svítit až 30 000 hodin. Světelné zdroje LED vydávají mnohem méně tepla než světelné zdroje založené na lampách (což znamená menší hluk ventilátoru). Modely bez žárovky jsou také šetrnější k životnímu prostředí („lamp-free“ znamená, že není potřeba skleněná žárovka, což znamená, že není potřeba rtuť).
Je libo něco navíc?
Ostatní prvky, kterými se miniprojektory chlubí, jako jsou integrované reproduktory, baterie a další doplňky, se rozhodně hodí, ale neměly by být rozhodující faktorem ve srovnání s předchozími parametry. Navíc zvukové systémy, s výjimkou některých modelů, nabízejí výkon 1 nebo 2 W, což je dost málo, a k dokonalému audiovizuálnímu zážitku moc nepřispívají.
Baterie je daleko zajímavější, obzvláště pokud chce uživatel brát s sebou na cesty nebo do míst, kde není ideální přístup k napájení. Ale opět, pokud nenabízí dostatečnou kapacitu (a velikost baterie zase ovlivňuje velikost a váhu projektoru), není to extra přínos – a pro sledování dnešních filmů či seriálů je zapotřebí přece jen vysoká kapacita.
Aplikace, které na projektoru běží, jsou dalším lákadlem, které může ovlivnit výběr uživatele. Pokud je projektor vybaven operačním systémem, má smysl mít v projektoru povolený obchod s aplikacemi a vybavit si jej podle svých potřeb. Na druhou stranu, bez aplikací v projektoru se většina uživatelů obejde a jde spíš o zajímavý doplněk než nutnost.
Miniprojektor jako náhrada televize pro malé prostory
Připomeňme si, že rozlišení, přestože není dnešních standardních 1080p, je dostatečné pro zobrazení kvalitního obsahu a při velké úhlopříčce. Samozřejmě platí, že čím tmavší prostor nebo místnost, tím lépe, vzhledem k omezení světelného výkonu.
Přítomnost HDMI připojení je nutnost pro připojení libovolného zdroje videa, stejně tak výstup pro sluchátka, případně Bluetooth pro spárování bezdrátových sluchátek.
Miniprojektory ocení zejména uživatelé, kteří chtějí zážitek z obrazu i v menších prostorách. Skvělou volbou jsou také pro ty, kteří často cestují a chtějí si dopřát obraz s velkou úhlopříčkou i na cestách.
Autor textu: Michala Benešovská