MWC 2019 – skládací telefony ve velkém stylu
Letošní světový mobilní kongres MWC v Barceloně navštívilo přes 109 000 návštěvníků ze 198 zemí světa. S počtem 2 400 vystavujících firem sice MWC nemůže konkurovat americkému CESu, ale na druhou stranu si řada výrobců chytrých telefonů schovává esa, která z rukávu vytáhne až na únorovém MWC. Letos se vše točilo hlavně okolo skládacích smartphonů a technologie 5G.
Na následujících řádcích proto najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se na letošním MWC objevilo. Zaměřili jsme se především na produkty, které se výrazně lišily od většiny představovaných novinek. Letošní MWC v lecčem navázalo na lednový CES, kde se objevil první skládací smartphone a první vlaštovky v oblasti smartphonů s technologií 5G. Podle Qualcommu by se dokonce mohl rok 2019 stát rokem 5G a dočkáme se také více než 30 zařízení s podporou 5G. A kongres MWC ukázal, že tomu tak opravdu bude. Ale kdy?
5G technologie
Nejzajímavější kousky uvedené na letošním MWC buď již mají technologii 5G zakomponovanou, nebo s ní do budoucna počítají. Není divu, protože 5G přináší kromě výrazně rychlejšího připojení i širokou škálu možností pro rozvoj internetu věcí, chytrých domácností a měst nebo autonomních vozů. Pátá generace mobilních sítí nabízí možnosti, které jsme si ještě před pár lety nedokázali představit. Zařízení používající 5G by měla být výrazně rychlejší a díky tomu dokážou poskytovat plynulejší uživatelskou odezvu. Přední výrobci už na MWC představili své vlajkové lodě, které vyplují na dosud téměř neznámé vody 5G. Spolu s 5G se však nabízí hned několik „ale“. V Česku ještě není pokryto celé území předchozí generací a už se na trhu objevují zařízení pro 5G. Co s tím? Kdy se tu dočkáme 5G sítí, a dočkáme se jich vůbec? Vzhledem k tomu, že ještě ani nebyly vydraženy potřebné frekvence a že jedním z dodavatelů hardwaru potřebného pro 5G je společnost Huawei zasažena vlnou nedůvěry ze strany vlád několika zemí, to jen tak nebude. U Huaweie jde sice pravděpodobně jen o tvrdou konkurenční politiku, ale i tak může mít tato kauza na vývoj 5G sítí u nás podstatný vliv. Na světě se mohou 5G pokrytím pochlubit jen Japonsko, Jižní Korea a některá velká města v USA. V těchto zemích již má investice do nákupu smartphonů s 5G význam. Do Česka se síť 5G teprve chystá. Její „přílet“ odhaduje každý výrobce jinak. Masového rozšíření se u nás jen tak nedočkáme. Podle mého názoru můžeme očekávat plné pokrytí 5G sítěmi pro smartphony a další zařízení až okolo roku 2023.
Modely s nezvyklou výbavou
Na MWC se sice setkáme se širokým množstvím produktů a služeb, ale největší pozornost se zde logicky věnuje smartphonům. Přední výrobci (kromě Applu) zde prezentují své nejžhavější novinky plné nejrůznějších vychytávek, výstřelků a na letošním MWC dokonce i průstřelů.
Samsung Galaxy S10+
Jedním z nejzajímavějších průstřelů, jak se nazývá jeden z letošních trendů, je vybaven Samsung Galaxy S10. Displeje smartphonů už totiž nemají výřezy, jak tomu bylo ještě vloni, ale průstřely, v nichž se ukrývá právě selfie kamera. Uživatelé se s tímto prvkem sžili poměrně rychle. Na sociálních sítích se začaly šířit fotografie využívající průstřel jako součást Hvězdy smrti či oko Batmana (u modelů S10 a S10E) a jako oči Bendera z Futuramy, případně jako dalekohled Kima Čong-una (u modelů S10+ a S10 5G). Kromě průstřelu si Samsung přichystal i další vychytávky jako například do displeje vestavěnou ultrazvukovou čtečku otisků prstů, která dokáže naskenovat 3D reliéf bříška prstu, nikoliv pouze 2D snímek. Zajímavý je také fotoaparát s ultraširokoúhlým objektivem s úhlem záběru 123°, pokročilou technologií stabilizace obrazu a umělou inteligencí. Mimoto zde najdeme řadu zajímavých parametrů a funkcí. Koneckonců vše už najdete na internetu, protože S10 a S10+ se u nás už prodávají. Na model s 5G si však ještě počkáme.
Xiaomi Mi Mix 3 5G
O tom, že se na MWC někdy předvádějí i již známé vlajkové lodě, není pochyb. Příkladem může být i Xiaomi Mi Mix 3, s nímž už jsme se setkali koncem loňského roku. Na MWC jsme však mohli vidět model podporující 5G. Kromě displeje bez jakéhokoliv výřezu či průstřelu nás může překvapit i 24Mpx přední kamera s 2Mpx senzorem pro práci s hloubkou ostrosti. Ta totiž na první pohled není k nalezení, ale když si vezmete telefon do ruky, zjistíte, že je schovaná v jeho těle. Díky vysouvacímu tělu si tak uživatelé Mi Mix 3 mohou vychutnat nerušený pohled na fotografie, videa či si užít hraní her. Kromě toho bychom neměli zapomínat také na dvojitý zadní fotoaparát (12 Mpx + 12 Mpx).
Nokia 9 PureView
Pořádný poprask na MWC vzbudila opět Nokia, nebo chcete-li HMD Global. Tentokrát šlo o představení nové vlajkové lodě s „kytičkou“ na zádech. Ne, nejde o žádnou kresbu a ani z Nokie 9 PureView nerostou žádné rostliny. Na zadním krytu se nachází hned pět 12Mpx fotoaparátů doplněných o blesk. Ochuzená není ani 20Mpx přední kamera s bleskem, kde najdeme také čtečku otisků prstů, která se šikovně ukrývá přímo v displeji. Nokia sice ještě nesází na kompletně bezrámečkové smartphony, ale i tak představuje pro první dva zmíněné telefony konkurenci. Na rozdíl od nich totiž pravděpodobně i něco vydrží, jak by se od správné Nokie dalo čekat.
Power Max P18K Pop
Značku Energizer si dnes spojíme především s bateriemi, ale francouzská společnost Avenir Telecom ji nyní uvedla i do světa chytrých telefonů. A spojitost s bateriemi zde naprosto sedí. Přišli totiž s telefonem Power Max P18K Pop, který svým uživatelům nabízí baterii s až neuvěřitelnou 18 000mAh kapacitou. Nejde však o běžný smartphone, který by mohl svými přednostmi prorazit mezi běžnými uživateli. To zjistíme hned na první pohled, protože Power Max je 18 mm široký, což je dnes, kdy se na pultech objevují i třikrát užší telefony, dost silný handicap. K dostání bude už v létě, ale na český trh nejspíše nepronikne.
Skládací telefony
Jedna z nejočekávanějších událostí ve světě chytrých telefonů letos konečně nastala – představení smartphonu s ohebným displejem. A teď, když už je „králík venku z klobouku“, se k němu přidávají i lídři trhu. Jak jsem již zmínil, iPhony na MWC nenajdeme, ale i tak se od Applu asi nedá očekávat, že by v dohledné době dodal telefon s ohebným displejem. Mrkneme se tedy na krásky od Samsungu, Huaweie a tak trochu i od LG.
Samsung Galaxy Fold
Prvním z nejočekávanějších telefonů s ohebným displejem je Samsung. Ten ještě pár dní před MWC představil model Galaxy Fold, který oproti konkurenci předvedl ohebný displej se skládáním dovnitř. Telefon díky 4,6″ displeji na vnější straně může působit dojmem běžného smartphonu, avšak opak je pravdou. Po jeho otevření získáme 7,3″ obrazovku velikosti klasického tabletu, kterou narušuje jen malý výřez v pravém horním rohu se selfie kamerami (10Mpx fotoaparát a 8Mpx hloubkový objektiv). Zadní trojitý „foťák“ se pak může pochlubit 16Mpx ultraširokoúhlou čočkou, 12Mpx širokoúhlým fotoaparátem a 12Mpx teleobjektivem s dvojnásobným optickým zoomem.
Huawei Mate X
Spoustu mobilových nadšenců nadchl především skládací Huawei Mate X. Ten sice nabízí, podobně jako Royole FlexPai, ohebný displej z vnější strany, ale Huawei si svůj model z designového hlediska vyšperkoval. Díky tomu, že displej zůstává na vnější straně pomyslné skládané knížky, nemusí Huawei instalovat další stavový displej na druhou stranu telefonu. Při rozložení se tak změní na 8″ tablet o tloušťce pouhých 5,4 mm. Samozřejmostí u obou skládacích telefonů je také vyšší kapacita baterií 4 500 mAh (Huawei) a 4 380 mAh (Samsung). Otázkou zůstává, jak velké nebezpečí poškození bude hrozit právě modelu Huawei, který není chráněn uzavřením uvnitř jako Samsung.
LG V50 ThinQ
Jako poslední přírůstek do rodiny skládacích smartphonů můžeme v podstatě zařadit i LG V50 ThinQ, ale pouze v případě, kdy k němu připojíme Dual Screen rozšíření. Díky tomu si budou moct uživatelé vychutnat dva 6,2″ displeje nad sebou, které lze použít k multitaskingu a intuitivnějšímu hraní her. Druhý displej navíc může fungovat i jako kryt, který lze přiklopit a uzavřít. Jinak jde o vylepšení předchozí verze V40. Kromě podpory 5G se zde dočkáme i baterie s kapacitou 4 000 mAh, procesoru Snapdragon 855 a 6GB operační paměti.
Komponenty a příslušenství
Tuto sekci jsme částečně rozebrali už v předchozím odstavci. Je zřejmé, že příslušenství a komponenty udávají teprve tu pravou sílu zařízení. Co bychom mohli dělat, kdybychom měli slabý procesor, pomalý modem nebo nedostatek paměti? Rozhodně ne maximum možných činností.
Modem Snapdragon X55 5G
Již zmíněná technologie 5G sítí musí být implementována do stále se ztenčujících smartphonů. Na to samozřejmě myslela i společnost Qualcomm při vývoji modemu Snapdragon X55, který nabízí maximální rychlost stahování až 7 Gbps. Kromě toho by měl čip zrychlit i LTE, a to až na 2,5 Gbps. Díky funkci sdílení spektra pak půjde mezi 4G a 5G dynamicky přepínat. Modem však nenajde využití pouze u mobilních zařízení a smartphonů, ale setkáme se s ním i u routerů, serverů, aut a dalších.
Paměťová karta SanDisk 1TB
Vzhledem k tomu, že dnes používáme smartphony k podstatně většímu rozsahu účelů než před lety, musejí také disponovat větší kapacitou úložiště. Tohle někteří výrobci smartphonů chápou, jiní ne. Pokud používáte telefon pouze k telefonování, posílání zpráv a obecně chatování, nepotřebujete nijak závratně velké úložiště. Většina uživatelů ale fotí a natáčí videa jako o závod, sleduje filmy a hraje nejrůznější hry. To vše vyžaduje kapacitu. Co však můžeme dělat, když na to už telefon nestačí? Rozšířit jeho paměť o micro SD kartu. Díky společnosti SanDisk si už nemusíme dělat těžkou hlavu a můžeme zvesela dál plnit svá zařízení. SanDisk totiž na letošním MWC představil 1TB micro SD kartu. Natáčení videí ve 4K prostě něco stojí a tahle „sranda“ vyjde na 450 dolarů (cca 10 000 korun). Karty s poloviční kapacitou přitom vyjdou o cca 60 % levněji.
Nubia Alpha
Nubia Alpha jsou poněkud odlišné chytré hodinky, než jaké jsme si zvykli v posledních letech vídat u výrobců jako Samsung nebo Apple. Nubia nyní přišla s hodinkami, které mají ambice nahradit smartphone. Jejich prostřednictvím budeme moct kromě základních funkcí, jako je telefonování a psaní zpráv, také pořizovat snímky a natáčet videa a mnoho dalšího. Nubia Alpha nabízí 4″ ohebný OLED displej o rozlišení 960 × 192, což je v porovnání s klasickými chytrými hodinkami více než dostačující i pro běžné činnosti s telefonem. Samozřejmě zde bude poněkud nepraktické psaní dlouhých zpráv a brouzdání po internetu, ale jinak nabízejí slušnou alternativu k telefonu, který tak můžeme bez obav na víkend odložit.
Smíšená realita v novém hávu
Microsoft na letošním MWC představil novou verzi HoloLens, konkrétně HoloLens 2. Jak už to u následujících verzí hardwaru chodí, nový AR headset bude menší, výkonnější, rychlejší, a co je naopak novinkou – levnější. Microsoft tento headset vyvíjel pro využití ve firmách, kde má za úkol výrazně urychlit zaškolování nového personálu, zrychlit údržbu a obecně rozšířit možnosti interakce. Při ceně 3 500 dolarů, tedy cca 79 000 korun, není divu, že míří právě do industriálního odvětví. Pro herní segment jsou na trhu jiná zařízení, ale v průmyslu může verze HoloLens 2 ušetřit podstatné finanční prostředky. Microsoft u HoloLens 2 zapracoval na velikosti displejů, přidal také sledování očí, zvýšil pohodlí a začlenil i funkci Timeoflight pro zjednodušení manipulace s projekcemi.