Lidé vnímají kyberkriminalitu jako stále výraznější hrozbu
„Má to několik příčin – jsme stále více obklopeni systémy, které musejí být co nejvíce otevřené a přístupné odkudkoli, tím ale zároveň roste množství míst, která jsou zranitelná. Klesá efektivita využití čistě technických řešení a stoupají nároky na odbornost lidí, kteří se o IT bezpečnost starají,“ upozornil William Ischanoe, expert na bezpečnostní problematiku Počítačové školy Gopas.
Ohrožení kyberkriminalitou vnímá jako hrozbu stále větší část obecné populace – v nedávném průzkumu společnosti Sophos se například ukázalo, že finanční ztráty (63 %) nebo ztráty kontroly nad svým počítačem (61 %) v důsledku kyberútoků se bojí více lidí než vloupání (52 %) nebo teroristického útoku (56 %).
„Situace IT profesionálů, kteří mají za úkol zajistit bezpečnost firemních a komerčních systémů se v posledních 2 letech rapidně mění. Zvykli si spoléhat na technologie, ale to v současné době nestačí,“ uvedl William Ischanoe z Gopasu. „Komerční systémy zajišťující bezpečnost jsou sice stále sofistikovanější, ale samy o sobě už bezpečnost zajistit nemohou. Na dynamické hrozby je třeba odpovídat jiným způsobem, a k tomu je třeba mít odborníky, kteří si udržují přehled o aktuálních trendech.“
Problém v současné době nespočívá v tom, že by firmy do IT bezpečnosti neinvestovaly, ale v tom, že investují neúčelně. Pořizují sofistikovaná technologická řešení, ta často kombinují se staršími systémy, takže vzniká složitý systém, který není vždy efektivní, a především je nepřehledný. Na investici do lidí, kteří bezpečnost zajišťují, pak často prostředky nezbývají. Ale právě dobře informovaní odborníci jsou tím, co jejich bezpečnost v dynamicky se měnícím prostředí zajistí nejlépe.
Jedinečnou příležitostí, kde mohou IT odborníci intenzivně načerpat informace o nejnovějších bezpečnostních hrozbách a jejich řešení, je konference zaměřená na IT bezpečnost a etický hacking, HackerFest 2017. Ta letos proběhne 18. září, přednášející odborníci z ČR i ze zahraničí se zaměří především na nejnebezpečnějších praktiky hackingu dnešní doby, aktuální přehled různých podob hackingu a tipy na ochranu firemních i uživatelských dat. Další den, tedy 19. září, pak bude následovat odborný workshop, který je tentokrát věnovaný Buffer Overflow Exploit a VIP seminář špičkové odbornice na penetrační testování Pauly Januskiewicz na téma 360° Penetration Testing. Informace o programu budou postupně doplňovány na stránkách konference.