Kyberkriminalita je pro podniky v roce 2023 největším rizikem
Kybernetická kriminalita je již řadu let jedním z největších rizik pro podniky: Kyberzločinci ohrožují citlivá data a způsobují firmám po celém světě obrovské finanční ztráty. Navzdory mnoha výzvám, kterým bude podnikatelský sektor čelit v roce 2023, zůstává kyberkriminalita hrozbou číslo jedna.
Podle údajů prezentovaných společností TradingPlatforms.com je kyberkriminalita s 34% podílem mezi respondenty pro podniky v roce 2023 největším rizikem, přičemž ji firmy považují za větší riziko, než problémy v dodavatelském řetězci nebo inflaci.
Kybernetické incidenty a přerušení provozu jsou dvě největší hrozby
Společnosti a organizace po celém světě přicházejí každoročně o miliardy v důsledku kyberkriminality. Přestože mnohé z nich výrazně navýšily rozpočty na kybernetickou bezpečnost, úniky dat, phishing, útoky ransomwaru a kybernetická špionáž stále představují velkou hrozbu pro jejich provoz.
Podle průzkumu Allianz Risk Barometer provedeného mezi odborníky na řízení rizik po celém světě mají sice kybernetické incidenty mezi respondenty menší podíl než v roce 2022, přesto zůstávají hlavním rizikem v celosvětovém měřítku. V loňském roce označilo 44 % dotázaných za největší hrozbu pro své firmy a organizace útoky malwaru a ransomwaru, selhání nebo výpadky IT a úniky dat.
Přerušení provozu nebo narušení dodavatelského řetězce je letos druhou největší hrozbou s 34% podílem mezi respondenty. Makroekonomický vývoj, včetně inflace, deflace a měnové politiky, si polepšil o pět míst a stal se třetím největším rizikem pro podniky s 25% podílem, což je více než 11 % před rokem.
První pětku uzavírají energetická krize a změny v legislativě a regulaci s 22%, resp. 19% podílem mezi respondenty. Průzkum také ukázal, že nejméně se firmy a organizace obávají ztráty dobrého jména, stahování výrobků z trhu a ekologických rizik.
Celosvětové náklady na kyberkriminalitu meziročně vzrostou o 40 % a v roce 2023 dosáhnou 11,5 bilionu dolarů
Podle údajů společnosti Statista jsou obavy na místě. Během pouhých tří let, mezi lety 2016 a 2019, se celosvětové náklady na kyberkriminalitu téměř zdvojnásobily a dosáhly 1,16 bilionu dolarů. Tyto náklady zahrnují ukradené peníze, poškození a zničení dat, ztrátu produktivity, krádež duševního vlastnictví, krádež osobních nebo finančních údajů, narušení běžného chodu podniku po útoku, obnovu a vymazání hacknutých dat a systémů a poškození pověsti.
Po pandemii čísla prudce vzrostla. Vzhledem k tomu, že společnosti a organizace po celém světě zrychlují digitalizaci, roční náklady na kyberkriminalitu meziročně prudce vzrostly o 155 % na 2,95 bilionu dolarů v roce 2020. O rok později se toto číslo více než zdvojnásobilo a dosáhlo přibližně 6 bilionů dolarů.
Podle údajů společnosti Statista způsobila kyberkriminalita v loňském roce škody v celkové výši 8,44 bilionu dolarů, což je o 630 % více než v roce 2019. Kdyby se kyberkriminalita měřila jako země, byla by třetí největší ekonomikou světa po USA a Číně. Statista očekává, že globální náklady na kyberkriminalitu meziročně nabobtnají o dalších 40 % a v roce 2023 dosáhnou 11,5 bilionu dolarů.
Zdroj: tradingplatforms.com