Jak na volbu monitoru
Existuje mnoho různých parametrů, na jejichž základě by se měl monitor vybírat, ať už jde o velikost úhlopříčky, rozlišení, typ panelu, rychlost odezvy, kvalita barev, možnosti připojení nebo funkce pro ochranu zraku uživatele – redukce modrého světla, flicker free apod. V tomto článku se proto zaměřujeme pouze na vybrané parametry.
Rozlišení/velikost úhlopříčky
Jednou ze základních proměnných, dle nichž bychom měli své monitory vybírat, je velikost a k tomu odpovídající rozlišení. Bohužel neexistuje žádný přesný návod, podle nějž bychom se mohli řídit. I při výběru velikosti monitoru a jeho rozlišení můžeme narazit na několik neznámých. První (již zmíněnou) je výběr dle účelu, k němuž bude monitor sloužit, druhý například vzdálenost uživatele od monitoru, ale i kvalita jeho zraku. V dnešní době se již nevyplatí poohlížet po monitorech s rozlišením nižším než Full HD (1 920 × 1 080 bodů). Nižší rozlišení se naštěstí v obchodech už moc nevyskytuje (tvoří zhruba 10 % nabídky dnešních e-shopů). Obecně by se podle velikosti monitoru dalo přibližně určit i rozlišení, jímž by měl disponovat. Nicméně většinou platí pravidlo: „Čím vyšší úhlopříčka, tím větší rozlišení.“ S vyšším rozlišením totiž uživatel získá větší pracovní plochu a především detailnější obraz. Pokud však nemá uživatel dostatečně výkonný stroj, může nastat problém – obraz se může začít trhat.
Úhlopříčka | do 24″ | 25″ – 32″ | 33″ a větší |
Doporučené rozlišení | Full HD | Quad HD | UHD |
Quad High Definition (QHD) monitory
Monitory, které se mohou pyšnit rozlišením QHD, tedy 2 560 × 1 440, disponují čtyřnásobně větším počtem bodů, než klasické HD monitory (1280 × 720). Jejich obraz je tedy čtyřnásobně jemnější. Samozřejmě ve velké míře záleží i na velikosti obrazovky. Dnes už spousta špičkových chytrých telefonů disponuje právě QHD rozlišením, nicméně rozdíl lze běžným okem spatřit až ve chvíli, kdy jsou vedle sebe dva telefony o různém rozlišení. U monitoru, na němž uživatel pravidelně pracuje, lze rozdíly spatřit daleko snadněji. QHD monitory tak mohou být ideálním pomocníkem v kanceláři, ať už jde o běžnou administrativní práci nebo o zobrazování grafů burzovních kurzů. Například 32“ LED monitor Samsung S32D850 díky MVA panelu nabízí lepší kontrast a oproti VA a klasickým TN displejům živější barvy. Navíc poskytuje možnost sledovat monitor z úhlu pohledu až 178° vodorovně i svisle, a proto lze mít hned několik monitorů vedle sebe a sledovat tak například burzovní dění bez problémů a z jediného místa.
UHD a 4K – je to totéž?
Rozlišení označovaná jako 4K nebo UHD bývají za sebe často vzájemně zaměňována a nutno říci, že celkem po právu. 4K displeje dosahují rozlišení 4 096 × 2 160 pixelů, kdežto UHD vzniklo jako čtyřnásobek Full HD (3 840 x 2 160). Rozdíl vychází z odlišností mezi promítáním v kině a pro domácí potřeby. UHD monitory jsou používány především lidmi pracujícími s graficky náročnými prvky. Jde tedy především o grafiky, střihače videí (kteří u střihu videí používají někdy i monitory s rozlišením 5K a vyšším) nebo o jiné profese, v nichž záleží na jemnosti obrazu. Ocení jej tak i architekti nebo strojní inženýři. Například 28“ model U28E590D od Samsungu nabízí kromě vysokého rozlišení i nízkou dobu odezvy na úrovni 1 ms, pozorovací úhly 170°/160° a 1,07 miliardy barev.
Curved obrazovka
Zakřivení obrazovky je věcí vkusu a zvyku. Zakřivený monitor totiž uživatele obestoupí a vtáhne ho více do dění/práce. Osobní preference zde tedy hrají důležitou roli. Nejnovější monitory jsou dokonce schopné pokrýt celé zorné pole uživatele. To je činí vhodnými například pro kancelářskou práci, protože zakřivení zakryje možné rušivé prvky, které by mohly pracovníka rozptylovat. Dnešní zakřivené monitory tak vytvářejí lepší pocit hloubky při minimálním zkreslení. Existují samozřejmě i zaměstnání, v nichž hraje roli v podstatě každý pixel, jakékoliv zkreslení pak přináší problém navíc. Díky zakřivenému monitoru Samsung C34H890 disponujícím WQHD rozlišením s širokoúhlým displejem o poměru 21:9, lze pohodlně využívat multitasking pouze na jediné obrazovce. Monitor se může pochlubit displejem se zakřivením 1 800R, které napodobuje zakřivení samotného lidského oka, čímž se vyhne problému se zkreslením obrazu. Díky technologii flicker free a „modrému režimu“ odpadá i problém zvýšené únavy očí.
Daisy Chain
Zapojení Daisy Chain umožňuje připojit několik postupně propojených monitorů k jedinému obrazovému výstupu počítače či notebooku. Propojení je tak jednodušší obzvláště v dnešní době, kdy si každý do práce nosí svůj notebook. Připojí se k němu pouze jediný kabel, jehož prostřednictvím se propojí hned s několika monitory najednou. Při využití DisplayPortu tak může notebook nahradit desktop. Odpadá totiž právě zdlouhavé zapojování jednoho monitoru za druhým. Obzvláště v případě, kdy je většina notebooků vybavena pouze jedním portem pro připojení monitoru. Využití této funkce se najde v podstatě při jakékoliv kancelářské práci. Fungování na více monitorech současně je také značně návykové. Kdo jej jednou okusí, nikdy s ním nechce přestat. Ale své využití si Daisy Chain najde například u burzovních makléřů, na ovládacích stanicích (jako stěna z monitorů), ale i u grafiků a střihačů videa.
Gamingové monitory
Monitory určené převážně hráčům se zpravidla vyznačují velmi krátkou dobou odezvy, a to v rozmezí mezi 1 a 4 ms. Klíčová je také vysoká obnovovací frekvence od 120 Hz. Při výběru vhodného monitoru pro konkrétního hráče je zapotřebí znát typ her, jimž se uživatel věnuje. Pokud jde převážně o akční střílečky a závody, zůstává rozhodujícím faktorem doba odezvy, která v digitálním světě může často znamenat rozdíl mezi „životem a smrtí“. Hráči strategických her naopak ocení co nejvyšší rozlišení, při němž se jim na monitoru zobrazí co nejvíce prvků. Herní monitory bývají i zahnuté. Umožní tak hráči, aby se více sžil se hrou, která ho má úplně pohltit. Monitor tak může podtrhnout požitek ze hry. Příkladem herního monitoru je mj. 24“ model Samsung C24FG73. Ten se kromě doby odezvy na úrovni 1 ms může pyšnit i 144Hz obnovovací frekvencí. Je tak vhodným kandidátem pro akční herní zážitky.
Výběr jakékoliv počítačové periferie i počítače samotného není vždy procházkou růžovým sadem. Musí se zjistit mnoho informací, které ale nakonec přijdou velmi užitečné. Před začátkem nákupu musíte mít zcela jasno hned v několika věcech – jakému účelu bude monitor sloužit, jak velký monitor se hodí na váš pracovní stůl a také suma, kterou jste ochotni investovat do jeho koupě. Připravte se také na fakt, že nákup ideálního monitoru je během na dlouhou trať. Rozhoduje většinou kdejaká maličkost. A ano, je řeč o nejrůznějších funkcích a vlastnostech. Rozhodně nehraje roli barva – ta je stejně většinou černá…