
IBM: Investice do AI pohání spíš strach než návratnost
Navzdory tomu, že velká část investic do umělé inteligence nepřináší očekávanou návratnost, firmy se nenechávají odradit. Podle nové zprávy IBM stojí za tím především obava z toho, že zůstanou pozadu – fenomén známý jako FOMO (fear of missing out).
Podle průzkumu mezi dvěma tisíci generálními řediteli dosáhlo očekávaného ROI pouze 25 % AI projektů a jen 16 % se podařilo rozšířit na úroveň celého podniku. Přesto 61 % respondentů uvádí, že už dnes ve firmách aktivně využívají AI agenty a připravují jejich škálování. Dvě třetiny ředitelů přiznávají, že právě strach z technologického zaostání je často motivuje k investicím i ve chvíli, kdy dopady na byznys nejsou jasné.
Vysoká očekávání a návrat do reality
Polovina generálních ředitelů sice tvrdí, že AI přináší hodnotu i mimo úspory nákladů, ale konkrétní přínosy jsou zatím omezené. Přesto se očekává, že tempo investic do AI se během následujících dvou let více než zdvojnásobí.
Masivní výdaje technologických gigantů jako Amazon, Google či Meta (která plánuje v roce 2025 investovat do AI infrastruktury až 72 miliard dolarů) vytvářejí tlak i na ostatní. Microsoft ve své vlastní zprávě doporučuje podnikům co nejrychlejší nasazení AI, aby si udržely konkurenceschopnost.
Dvě strany AI reality
Zpráva IBM zmiňuje i pojem „Frontier Firms“ – tedy firmy, které kombinují lidskou a strojovou inteligenci a udávají tempo digitální transformace. Tři čtvrtiny těchto firem podle Microsoftu prosperují, ve srovnání se 37 % firem celkově. Experimenty s čistě AI týmy ale ukazují, že technologie má stále výrazná omezení a může i přidělávat práci.
Podíl firem, které nikdy nepoužily AI, klesl za rok z 34 % na 15 %. AI se tak stává běžnou součástí pracovního prostředí – i když často spíš jako reakce na tržní tlak než jako výsledek jasné strategie.
Zdroj: IBM
Zdroj ilustračního obrázku: vygenerováno pomocí AI