Geomagnetické bouři ve vesmíru padlo za oběť čtyřicet Starlink satelitů
Satelitní internetová společnost Elona Muska, která provozuje službu Starlink, aktuálně bojuje s velkým problémem. Čtyřicet z devětačtyřiceti satelitů, které byly vypuštěny 3. února, se na oběžnou dráhu nikdy nedostane a v důsledku elektromagnetické bouře bude postupně zničeno.
Bouře znemožnila vyslaným satelitům, aby se dostaly na oběžnou dráhu kolem Země – a teď se očekává, že čtyřicet čerstvě vyslaných satelitů nakonec shoří v atmosféře.
Společnost SpaceX už vypustila na oběžnou dráhu přes dva tisíce satelitů a má v plánu přidat ještě minimálně dalších dvanáct tisíc – takže přijít o čtyřicet z nich nevypadá jako velký problém. Na druhou stranu, je to téměř kompletní obsah posledního výsadku.
Podle blogu společnosti SpaceX nehrozí u satelitů, které se nedostaly na orbitu, žádné nebezpečí kolizí – veškerá data potvrzují, že na oběžné dráze nejsou žádné trosky a žádné části satelitů ani nedopadnou na zem. Přístroje prostě shoří v atmosféře. Tato výjimečná situace je sice nepříjemná, ale podle SpaceX současně dokazuje, že celý tým se věnoval důkladně i zajištění všeobecné bezpečnosti v případě nečekaných situací.
Satelity, které na oběžnou dráhu nedorazily, tedy žádné potíže s největší pravděpodobností nezpůsobí, nicméně o satelitech, které kolem Země krouží, si to zatím s jistotou nedovolí říci skoro nikdo. Vědci stále ještě zkoumají, jak velký vliv mohou mít jasně viditelné satelity obíhající kolem Země na pozorování nebeských objektů – většina pozorování je totiž založena na odlišování různých vlnových délek světla a tady mohou satelity způsobovat potíže. SpaceX ale použila při výrobě svých satelitů speciální povrchovou úpravu, která toto riziko snižuje, a Elon Musk se vyjádřil, že Starlinky budou mít na případné astronomické objevy přesně nulový efekt – a pokud ne, rozhodně to hodlá řešit.
zdroj: TheVerge.com