Falešné aplikace pro ChatGPT mohou vyjít hodně draho
Rozvoj umělé inteligence a chatbotů je obrovskou příležitostí, které se chápou bohužel i nepoctiví vývojáři.
Výzkumníci v oblasti kybernetické bezpečnosti ze společnosti Sophos analyzovali obchody s mobilními aplikacemi společností Google a Apple a našli několik falešných aplikací ChatGPT. Tyto aplikace využívají pochybných taktik, aby uživatele přiměly předplatit si jejich služby.
Tyto aplikace nejsou škodlivé v tom smyslu, že by ohrožovaly zařízení nebo kradly informace. Namísto toho však využívají zavádějící taktiky, aby uživatele přiměly k platbě. Aplikace tvrdí, že nabízejí funkce ChatGPT (fungují tedy v podstatě jako chatbot s umělou inteligencí), a nabízejí zkušební verzi zdarma (nebo bezplatný model s reklamami) a model předplatného. Bezplatný model s reklamami je buď velmi omezený, nebo obsahuje tolik rušivých prvků a reklam, že je prostě nepoužitelný.
Placený model se pohybuje od 10 dolarů měsíčně až po více než 300 dolarů ročně. Někteří vývojáři dokázali v březnu vydělat 10 000 dolarů, jiní za stejnou dobu přesáhli milion dolarů. ChatGPT je přitom zdarma a k webové verzi se dá přistupovat bez problémů. V tuto chvíli však ještě nemá vlastní mobilní aplikaci.
Aplikace třetích stran jsou často špatně napsané, a ještě hůř implementované, takže obvykle ani nefungují tak, jak by měly, a to bez ohledu na to, zda uživatel zaplatil za prémiovou verzi.
Podle výzkumníků společnosti Sophos si lidé službu předplatí a pak zapomenou, že si ji předplatili, nebo si myslí, že se mohou odhlásit pouhým odinstalováním aplikace. Součástí podvodu je také falšování recenzí a komentářů k aplikacím a nadsazování počtu stažení.
Společnost Sophos zatím objevila pět takových aplikací, jak v Obchodě Play, tak v App Store, a nahlásila je provozovatelům těchto obchodů. Uživatelům, kteří si tyto aplikace již stáhli, se doporučuje postupovat podle pokynů prodejců, aby zrušili své předplatné, protože pouhé smazání aplikace nestačí.
„Podvodníci vždy využívali a budou využívat nejnovější trendy nebo technologie, aby si namastili kapsy. ChatGPT není výjimkou,“ řekl Sean Gallagher, hlavní výzkumník hrozeb společnosti Sophos.
Tento případ je varováním pro uživatele, aby byli opatrní při stahování a předplácení jakéhokoli softwaru, zejména v kontextu rostoucí popularity chatbotů a umělé inteligence.
Zdroj: Techradar.com, Sophos
Zdroj ilustračního obrázku: Rolf van Root on Unsplash