Evropská komise uvedla, že v roce 2023 navrhne zákon o vytvoření digitálního eura
Zdá se, že dalším významným hráčem v oblasti digitálních měn bude Evropská unie, která oznámila, že počátkem roku 2023 plánuje předložit návrh zákona, který stanoví právní základ pro probíhající práce Evropské centrální banky.
Hodnota kryptoměn za poslední dva nebo tři roky enormně vzrostla (a dočkala se také řady výrazných propadů) a zdá se, že vlády a řídící orgány po celém světě se snaží reagovat a předběhnout občany experimentující s alternativními měnami a platebními systémy.
„Pokud tuto poptávku neuspokojíme my, udělají to jiní,“ řekl v polovině listopadu člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta. „Jako spoluzákonodárci budete hrát klíčovou roli při případných změnách legislativního rámce EU, které mohou být nezbytné pro zavedení digitálního eura.“ Plány původně oznámila šéfka financí EU Mairead McGuinnessová na konferenci o fintechu.
Abychom měli jistotu, musíme se seznámit s přesným plánem, který EU navrhuje, ale jsou zde jasné výhody, protože se přesouváme do stále více digitalizovaného světa.
ECB uvedla, že „Digitální euro by bylo stále eurem: jako bankovky, ale digitální. Byla by to elektronická forma peněz vydávaná Eurosystémem (ECB a národními centrálními bankami) a přístupná všem občanům a firmám.“
Evropská centrální banka dále uvedla, že „digitální euro by nenahrazovalo hotovost, ale spíše ji doplňovalo. Eurosystém bude i nadále zajišťovat přístup k hotovosti v celé eurozóně. Digitální euro by vám dalo další možnost volby, jak platit, a usnadnilo by vám to, což by přispělo k dostupnosti a začlenění.“
To jsou samozřejmě vznešené cíle a jejich uskutečnění bude obtížné. Skutečnost, že EU čeká až do příštího roku, aby vůbec zavedla právní základ pro digitální euro, ukazuje, jak metodicky se blok a ECB své práce ujímají.
Poté, co kryptoměny pronikly v roce 2021 do hlavního proudu, se vlády po celém světě vážně zabývají tím, jak digitální technologie začlenit do vlastních měnových rámců.
Čína například testuje e-CNY na zimních olympijských hrách v Pekingu (na úkor oficiálního platebního partnera Visa), a to navzdory obavám z blockchainových technologií a celkovému zákazu aktivit souvisejících s kryptoměnami v zemi.
Zdroj: Techradar.com