Co byste měli vědět před pořízením NASky do firmy
Množství dat, které zpracovává každá společnost, exponenciálně narůstá. Jak se co nejlépe vypořádat s potřebou spolehlivého, flexibilního a rychlého úložiště? Odpověď je pro řadu malých a středních podniků pořízení NAS. Co byste ale před pořízením nové NASky do firmy měli vědět?
NAS neboli network attached storage se staly efektivním řešením pro řadu menších firem. Pomocí NAS lze jednoduše vytvořit firemní úložiště, které má solidní výbavu, a většina výrobců poskytuje také zajímavé nástroje a software, díky kterým si každý může vytvořit privátní cloud a uživatelé se mohou připojovat odkudkoliv a z libovolných zařízení. Jenže výběr NASky do firmy může být trochu boj, a to nejen kvůli pestré nabídce různých funkcí a doplňků, ale také proto, že každá společnost má jiné potřeby a ty je zapotřebí při výběru zohlednit.
V první řadě je tedy potřeba zjistit, co bude primárním účelem NASky. Půjde o sdílení souborů? Doručování firemní aplikace napříč pobočkami? Zálohování?
Je také nutné si uvědomit, že každý výrobce má vlastní operační systém, každé zařízení určitou hardwarovou konfiguraci a je zapotřebí dát všechno dohromady tak, aby na konci byla NASka, která plní svůj účel tak, jak je požadováno. Podívejte se, co všechno je při pořizování NASky nutné zvážit.
Kapacita: Na velikosti záleží
Jedním z hlavních parametrů, kterým se věnuje při nákupu nové NASky pozornost, je úložná kapacita. NASky jsou samozřejmě škálovatelné a lze je osadit většími disky, avšak je zapotřebí počítat s tím, že jsou zde jisté limity, které o sobě dřív nebo později dají vědět. Počet disků není možné donekonečna navyšovat. Například NASka se šesti šachtami, do které použijete 8TB disky, pojme 48 TB dat, což je uspokojivá kapacita pro potřeby malých firem.
Avšak pozor – NASky se standardně nedodávají s plně obsazenými diskovými pozicemi, takže je nutné započítat do výsledné ceny i cenu pevných disků. Je zapotřebí brát v úvahu také možnou expanzi, a proto se nemusí vyplatit NASka, která bude od začátku využívat svou maximální kapacitu.
Častou chybou je, že si uživatelé často myslí, že přidáním dalšího disku automaticky navyšují celkovou kapacitu o nominální hodnotu disku, ale po započítání RAID (Redundant Array of Independent Disks) nebo ochrany dat vyjde najevo, že ne všechny jednotky jsou použitelné v celé své velikosti.
Úložný prostor NAS je možné doplnit také kapacitou cloudového úložiště.
NASka s disky, nebo bez?
Je možné koupit zařízení, které už je vybavené pevnými disky, nebo „prázdné“, do kterého je zapotřebí disky pořídit. Obě varianty mají svá úskalí – řada lidí si myslí, že ušetří, když si koupí bezdiskovou NASku, do které nasadí nejlevnější HDD na trhu. Pozor – ne každý disk je dělaný na to, aby vydržel tento typ zátěže. Disky vhodné do NASek dodává například WD nebo Seagate. Mají modely vhodné pro zálohování, streamování velkých audio- a videosouborů a simultálnní streaming. Jde o spolehlivější disky, než jsou ty nejlevnější nasazované do low-endových stolních počítačů. Samozřejmě jsou také dražší a optimalizované pro RAID zapojení.
Vestavěná Wi-Fi
Většina high-endových NASek nabízí vlastní access point, což znamená, že se k nim lze přímo připojit bezdrátově z notebooku, smartphonu nebo tabletu. Jde o pohodlné řešení, které redukuje množství kabeláže v kanceláři. Tato vestavěná funkce je užitečná zejména pro uživatele, kteří streamují média, nahrávají a stahují obrázky nebo upravují videosoubory.
S rozšiřováním nových podnikových Wi-Fi routerů a standardů (802.11n, 802.11ac), a zejména s potřebou obchodně orientovaných bezdrátových sítí, je nutné prověřit, jak bude zvolená NASka fungovat v současné bezdrátové síti. Propustnost pro každého klienta v bezdrátové síti je často určena nejpomalejším klientem v síti, takže pokud je vybudována superrychlá Wi-Fi, je nesmysl zavádět NAS, která nedokáže „udržet krok“ s ostatními klienty a infrastrukturou.
Operační systém
Stejně jako u jiných zařízení je operační systém hlavním způsobem interakce. Výrobci nabízejí vlastní proprietární systémy – při výběru je dobré zjistit, jak je daný systém stabilní, jestli jej výrobce aktualizuje pravidelně, zda jde rozšířit pomocí dalších aplikací a balíčků, jestli jde o open source nebo licencovaný produkt. Uživatelské rozhraní je dnes maximálně zjednodušeno a uzpůsobeno tak, aby se v něm snadno orientoval i nezkušený uživatel.
Bezpečnost
Výrobci dávají na odiv řadu bezpečnostních vychytávek, které jejich produkty nabízejí. Běžně nabízejí šifrování na systémové úrovni, šifrování souborů, řízení přístupu uživatelů, monitorování přístupu k datům a podobně. Důležitá je také podpora zabezpečení třetích stran – jde například o zajištění toho, aby NAS mohla být skenována řešením instalovaném na koncovém zařízení a podporovala zabezpečený přenos, pokud se ve firmě využívá.
Na trhu je řada nástrojů od třetích stran, které pomohou veškeré potřebné funkce přidat, nicméně vždycky je lepší výchozí pozice, když je toto ošetřeno přímo od výrobce.
Velikost operační paměti
NASka má podobnou hardwarovou výbavu jako PC. Jednou z komponent, která ovlivňuje rychlost zařízení, je operační paměť. Typicky vychází 1 GB operační paměti na každý TB úložiště. To znamená, že pole s 16TB úložištěm by mělo být v NASce s 16GB operační pamětí. Není to ale pravidlo, takže realita vypadá jinak. Pokud je rozhodující pro provoz NASky výkon, chce to otestovat NASku při zatížení.
Rychlost rozhoduje
Není nic horšího, než když přenos dat trvá moc dlouho. Proto chtějí uživatelé znát přenosovou rychlost zvolené NASky ještě předtím, než si ji zakoupí. Dobrá NASka nabídne okolo 100 Mbps, některé se dostanou na 120 Mbps. Většina NASek se pohybuje nad 80 Mbps.
Vestavěná UPS
Dobrá vychytávka je vestavěná UPS, která zaručuje, že nedojde k výpadku při přerušení dodávky elektřiny. Některé NASky mají malé lithiovo-iontové baterie, které dostačují k tomu, aby bylo zařízení v případě výpadku správně vypnuto, a nedošlo tak ke ztrátě dat.
Systém souboru
Před koupí NASky je třeba se ujistit, že podporuje všechny potřebné síťové protokoly a systém souborů, který se ve firmě používá, aby byla flexibilní v ukládání i sdílení dat. Mělo by jít minimálně o Network File System Version 3.0 (NFS Version 3.0) a podporu Server Message Blocku 3.0 (SMB 3.0). Od standardu SMB 1.0 se pomalu upouští a vyhlíží se NFS 4.0. Vyplatí se sledovat oznámení výrobců o firmwaru a jeho možnostech.
Co všechno snese
Firemní NASka musí být také v neposlední řadě odolná – pokud selže některá část hardwaru nebo dojde k jinému výpadku či poruše, musí jít rychle opravit – nahradit. V žádném případě nesmí dojít k ohrožení dat. NASka by měla být vybavena alespoň dvěma síťovými porty a měla by podporovat jumbo frame. Lokální zrcadlení a paritní RAID pomůže k lepší odolnosti, externí zrcadlení a replikace zajišťují udržení vysoké dostupnosti (HA).