Co byste dělali, kdybyste přišli o všechna svá data?
Lidé každý rok podle webu http://www.worldbackupday.com vygenerují přes 1,8 zettabajtu dat. Přitom toto číslo neustále roste. To je obrovské množství dat, která je potřeba chránit. Bohužel téměř 30 % lidí svá data nezazálohovalo ani jednou. Zálohováním dat chráníte svou životní práci, vzpomínky na dovolené, svatbu či rodinné chvilky, pokud se vám porouchá pevný disk, někdo vám ukradne počítač nebo ztratíte přenosné paměťové médium. Vše může být ztraceno v řádu sekund. Pokud jste malá firma, může být záloha dat tím, co vaši firmu zachrání.
Ztráta cenných souborů je přitom mnohem častějším jevem, než byste si mohli myslet. Na následujícím obrázku se můžete podívat na některé skutečnosti, které objasňují, proč ke ztrátám dat vůbec dochází.
Co je vlastně zálohování?
Zálohováním se označuje vytvoření „kopie“ dat (např. obrázků, videí, dokumentů), v lepším případě pak dvou kopií dat a uchovávání obou kopií pro případ, že by se něco stalo s originálem. Přenos snímků z dovolené nebo ze svatby z fotoaparátu na paměťovou kartu nebo pevný disk kvůli uvolnění kapacity fotoaparátu však zálohování není – princip zálohování je mít kopie dat uložené na jiných úložných zařízeních pro případ, že by se něco stalo s originálními soubory.
Klíčem je vybrat správný typ uložiště
Každý den vytváříme důležité dokumenty, pořizujeme fotografie, videa, hudbu a další data – některá z nich můžete potřebovat třeba zítra na prezentaci v práci nebo se může jednat o vzpomínky na rodinu a přátele, které si chcete nechat navždy.
Klíčem při zálohování souborů je vybrat správný typ uložiště pro daný úkol. Sestavili jsme pro vás informace o tom, jak můžete svá data zálohovat co nejúčelněji a nejúčinněji.
- Disky USB a paměťové karty
Díky malým fyzickým rozměrům a snadnému použití jsou disky USB a paměťové karty nejlepšími zařízeními pro přenos dat z jednoho místa na jiné a také pro dočasné ukládání. Mají však omezenou kapacitu a s očekávanou životností dat jen 5–10 let je nelze doporučit pro zálohování či archivaci. - Pevné disky
Vysoká kapacita, nízké náklady na gigabyte a vysoké přenosové rychlosti předurčuje klasické pevné disky pro každodenní zálohování a uchovávání dat. Kvůli vysokému množství mechanických částí je očekávaná životnost dat rovněž omezena na 5–10 let. Lze tedy doporučit zálohování na druhé zařízení, avšak pro dlouhodobé uchovávání je lepší soubory uložit na optická média, která vydrží 25–1000 let. - SSD
SSD jsou superrychlé a odolnější vůči otřesům než klasické pevné disky, takže jsou skvělé pro krátkodobé zálohy a fyzický přenos dat na jiné místo. Nevýhodou je vyšší cena za gigabajte než u jiných úložných zařízení a zpravidla omezená kapacita. - Cloud
Velkou výhodou je, že data se ukládají do datového centra, takže k nim máte přístup odkudkoli na světě. Ani tento přístup však není bez omezení – pro přístup k datům potřebujete připojení k internetu a rychlost stahování může být nízká. A máte jistotu, že vaše data tam vždy budou? A kdo další k nim může mít přístup? - Optická média
Veškeré soubory, které chcete archivovat a trvale uložit, je třeba zálohovat na optická média – CD, DVD nebo Blu-ray. Data nelze omylem smazat a vydrží alespoň 25 let, přičemž média MDISC i více než 1000 let.
Další užitečné informace, například o důležitém pravidlu 3-2-1 se můžete dozvědět přímo ze zprávy společnosti Verbatim (kterou najdete rovněž jako přílohu tohoto článku) připravené při příležitosti Mezinárodního dne zálohování.
Své znalosti a dovednosti pak můžete rovnou vyzkoušet v interaktivním kvízu věnovanému oblasti zálohování a práce s informacemi.