Chytré brýle pomohou až ke dvojnásobné rychlosti produkce
Virtuální a rozšířená realita jsou dnes velmi oblíbené a využívané technologie. Aplikovat je lze v mnoha nejrůznějších odvětvích. Ať už je řeč třeba o leteckém simulátoru, nebo o školicích programech. Velký potenciál v tomto odvětví vidí i Konica Minolta, která již několik let ve svém brněnském inovačním centru vyvíjí chytré brýle AIRe Lens.
AIRe Lens fungují na principu rozšířené reality. Umožňují zobrazovat jednotlivé výrobní kroky či servisní postupy v reálném čase přímo před očima pracovníka. Výrazně tak zkracují procesy na montážních linkách a zjednodušují poskytování servisních služeb. Výsledkem je růst efektivity, pokles nákladů a chybovosti. Nejde ale o žádnou neodzkoušenou novinku, technologie byla úspěšně otestována ve firmách Siemens, Honeywell a AZ KLIMA.
„Touto technologií nabízíme například průmyslovým společnostem možnost přenést obecný trend optimalizace a zefektivňování i do výrobního prostředí. Výsledky testování potvrdily, že s našimi brýlemi se snížila časová náročnost montáže o 42 % a doba zaškolování zkušenějším montážním technikem až o 89 %,“ uvedl Pavel Čurda, generální ředitel společnosti Konica Minolta.
Chytré brýle přinášejí nové přístupy také v oblasti servisních činností. Zajímavé je razantní snížení čekací doby na servisní zásah, která v ČR při aktuální dopravní dostupnosti představuje průměrně zhruba osm hodin. Princip zefektivnění servisu spočívá v online komunikaci technika na místě závady s expertem, který může z jedné centrály pomáhat mnoha méně zkušeným kolegům. Specialistovi se v takovém případě na notebooku zobrazí vše, co vidí technik na místě. Tomu se naopak před očima, tedy na displeji brýlí, zobrazuje správný postup doporučený odborníkem. Vše je samozřejmě doplněno hlasovou komunikací a možností použít k práci obě ruce.
„Na technologii oceňuji to, že je jasně ‚prozákaznická‘. Ověřili jsme si, že naši experti mohou přes AIRe Lens vzdáleně radit přímo technikům zákazníků, což zkrátí opravu v některých případech i na 15 minut,“ řekl Karel Břenek, předseda představenstva společnosti AZ KLIMA s tím, že od ledna 2019 již využívají technologii AIRe Lens v ostrém provozu. „Přináší to tak výhody všem – zákazník nemusí čekat na příjezd externího technika, my nemusíme vyjíždět k jednodušším zásahům a směrujeme své techniky na náročnější úkoly, což oceníme zejména v současné době, kdy je odborně vzdělaných pracovníků velký nedostatek.“
V oblasti průmyslové výroby nalezne technologie uplatnění zejména tam, kde se doposud využívaly pokyny pro montáž a údržbu v papírové podobě. „V podstatě jsme opět zdigitalizovali dokumenty, s čímž máme již mnohaleté zkušenosti. V tomto případě ale s využitím rozšířené reality a zobrazení na displeji brýlí, které uživateli umožňují zůstat mobilní a mít obě ruce volné,“ vysvětlil Zdeněk Vrbka, programový manažer projektu, s tím, že chytré brýle pomáhají stejným principem zefektivňovat také školicí procesy.
Stěžejní část setu umístěná na hlavě váží pouhých 35 gramů a skládá se ze zobrazovacího displeje před jedním okem uživatele a kamery umístěné na obroučce brýlí. Součástí zařízení je rovněž výpočetní jednotka umístěná v malé krabičce, kterou lze upevnit za opasek nebo na paži, a baterie s výdrží až sedm hodin. Software byl vytvořen v brněnském Business Innovation Center.