CES 2018 pomáhá nejen start-upům
Jedním ze zástupců místních firem byla společnost He3da, jež zde prezentovala technologii baterií vyráběných s 3D prostorovými elektrodami na bázi lithiových nanomateriálů. Dalším významným českým projektem, který zde byl prezentován, byla Sense Arena. Ta zde předvedla tréninkový program pro hokejisty za pomoci virtuální reality. Díky tomuto projektu jsou vědci schopni u hráčů rozvíjet kognitivní procesy a vybrané pohybové schopnosti. Pomáhají také analyzovat kreativní myšlení a rozhodování herních situací.
Virtuální svět bez hranic
Česká Sense Arena nebyla ani zdaleka jedinou společností, která se na CES přijela pochlubit s produktem týkajícím se virtuální reality. Pojďme se ale zaměřit spíše na technologii, jež vůbec vývoj podobného obsahu umožňuje.
HTC Vive se odpoutal od kabelů
Pokaždé, kdež se zmíní virtuální realita, nemůžeme opomenout společnost HTC jako jednoho z hlavních průkopníků tohoto oboru. Podobně tomu bylo i na letošním CESu, kde se prezentoval headset HTC Vive Pro se zabudovanými sluchátky a duálním OLED displejem o rozlišení 2 880 × 1 600 (1 400 × 1 600 na oko). Vylepšený headset by měl vývojářům nabídnout širší možnosti k vývoji obsahu, a to mimo jiné i prostřednictvím duální kamery umožňující pohled do reálného světa. Jeden z nejdůležitějších kroků u virtuální reality představuje „odstřižení“ kabelů. To je teď možné díky Vive Wireless Adaptoru, jenž využívá technologii Intel WiGig v pásmu 60 MHz pro zajištění co nejplynulejšího obsahu.
VR v 8K přichází z Číny
Čínský start-up Pimax na letošním veletrhu představil headset pro virtuální realitu v 8K rozlišení s duálními displeji o rozlišení 3 840 × 2 160. Na předchozím ročníku CESu zde Pimax prezentoval první verzi headsetu. Je tedy vidět, že společnost, jež na Kickstarteru vydělala přes 4,2 milionu dolarů, opravdu nezahálí, protože na letošním ročníku představila již pátou verzi, která se kromě vysokého rozlišení prezentuje i 200° zorným úhlem. Vzhledem k tomu, jak vysoké rozlišení nový headset nabízí, lze očekávat i vysoké nároky na potřebný PC hardware.
IT vybavení
Na CESu se samozřejmě objevily i tradiční IT výrobci, kteří zde prezentovali své netradiční produkty. Technologie se mění a vyvíjejí v podstatě každým okamžikem. Není proto divu, že i u tradičních výrobců najdeme velmi působivé výrobky, jež představují obrovský krok kupředu.
Domácí kino tak trochu jinak
Dnes už je velmi složité zvolit si správně mezi televizí nebo projektorem, protože oba mají své výhody i nevýhody. Převážit misku vah ve prospěch projektorů se pokouší společnost Sony se svým 4K projektorem s krátkou projekční vzdáleností LSPX-A1. Ten stačí umístit přibližně 25 cm od stěny, na niž bude promítat, a může začít projekce ve 4K rozlišení, jejíž obraz se může roztáhnout až přes tři metry. Projektor svým uživatelům nenabízí pouze podívanou, ale mohou se i zaposlouchat do všesměrového zvuku produkovaného Glass Sound reproduktorem. Ten se skládá ze dvou skleněných vysokotónových reproduktorů (ukrytých ve předních nohách), tří reproduktorů středního dosahu a odděleného zesilovače. Pokud se do tohoto projektoru zamilujete, budete si na něj muset počkat do jara a v peněžence si najít přibližně 30 000 dolarů.
Wonderwall
Předchozímu projektoru konkuruje modulární televizor s technologií MicroLED s názvem The Wall a úhlopříčkou 146“. Díky technologii MicroLED bude mít televize ostrý obraz bez ohledu na velikost, rozlišení či tvar obrazovky. Využívá mikrodiody o rozměrech v řádu mikrometrů, které vyzařují své vlastní světlo. Navíc už nebude zapotřebí využívat barevné filtry a podsvícení. Díky tomu, že je televize koncipována jako modulární a bezrámečková, budou si moci uživatelé její velikost i tvar upravovat dle libosti. Lze například sestavit obrazovku přes celou stěnu, která bude vyhovovat nejrůznějším prostorovým dispozicím.
https://youtu.be/gXB83Cei0vs
Tři v jednom
Společnost ASUS přišla s elegantním řešením pro spojení tří monitorů v jeden. Využívá k tomu čoček a lomu světla. Stačí jen postavit monitory vedle sebe tak, aby spolu svíraly úhel 130 °, a přiložit Bezel-free Kit. Čočky pomohou spojit obraz z obou monitorů a lom světla pak zajistí, že bude vše vypadat, jakoby na sebe monitory navazovaly. Celkově pak tři spojené monitory působí jako jeden velký zahnutý monitor. Pro zajištění co nejvěrnějšího efektu připojených obrazovek je samozřejmě zapotřebí propojovat stejně velké monitory. Dostupnost produktu ještě nebyla oznámena, ale mělo by tomu tak být v průběhu letošního roku.
Myš pro skutečné hráče
Na veletrhu se objevil model Rival 600 od SteelSeries, který řeší velmi častý problém hráčů. Snímá, i když je myš ve vzduchu. Při hraní se totiž často stává, že hráč myš nadzvedne z podložky a vrátí ji zpět. Kurzor pak po obrazovce poskočí a ještě se třepotá. Rival 600 podobné třepotání eliminuje díky duálnímu senzoru. Kurzor pak zůstane přesně na tomtéž místě, kde byl předtím. Myš navíc disponuje osmi 4g závažími, takže lze její váhu korigovat mezi 96 a 128 g.
Nový osobní trenér
Běžci, kteří si zakládají na udržování správného rytmu běhu, ocení sluchátka od společnosti Soul Electronics. Přímo pro ně totiž společnost navrhla dvoje sluchátka: Blade a Run Free Pro Bio. Oboje se mohou pochlubit vestavěnými senzory, které ve spojení s aplikací budou běžci přímo při běhu říkat, zda se drží své formy a případně, jak by měl správně běžet. Mohou tak běžci nejen pomoci s vylepšením kondice, ale i předejít zranění. Senzory totiž snímají počet kroků za minutu, jejich délku i šířku, polohu těla, úhel hlavy, rovnováhu nebo například maximální délku kroku. Nejde tedy jen o sluchátka pro amatérské běžce, díky zmíněným senzorům dokáží pomoci i profesionálům. Na trh pronikne jako první model Run Free Pro Bio, a to letos na jaře, kdežto sluchátek Blade se dočkáme až na podzim.
Funkce vs. design
Světově známý výrobce reproduktorů Bang & Olufsen již dlouhodobě balancuje na hraně mezi úhledným designem a funkčností svých produktů. Vše ale nasvědčuje tomu, že se mu nyní podařilo přijít s produktem dostatečně výkonným a vzhledově zajímavým, aby mohl tuto hranu setřít. Jde o modulární bezdrátový systém reproduktorů BeoSound Shape, jenž svým šestiúhelníkovým tvarem připomíná dlaždice nebo včelí plástve. Tento tvar pak uživatelům umožňuje jednotlivé šestiúhelníky skládat na sebe a vytvořit si tak na stěně pokoje nejen reproduktorový systém, ale i umělecké dílo. Plástve vypadají na první pohled úplně stejně, ale mají různé funkce, jde o reproduktory, zesilovače, zvuk pohlcující akustické tlumiče a samozřejmě jádro, které zajišťuje konektivitu.
Lehký a přesto odolný 2 v 1
Společnost Samsung zde představila Notebook 9 Pen, jehož tělo tvoří slitina hořčíku a hliníku nesoucí název Metal 12. Ta by měla podle výrobce zajistit nižší váhu a vyšší odolnost než u předchozích modelů. Notebook navíc tvoří přechod mezi konvertibilním notebookem a tablety. Díky vestavěnému peru pro dotekovou obrazovku se uživatelům otevírají dveře k jednoduššímu kreslení, psaní nebo třeba malování. Jeho specifikace zahrnují osmou generaci procesoru Intel Core i7 s 16 GB operační pamětí DDR4 a SSD o kapacitě 512 GB.
Inteligence rozhoduje
Život je dnes stále více hektický, a člověk tím ztrácí obrovské množství času. Proto je zapotřebí co nejvíce rutinních činností převést na někoho jiného. Ideálním řešením jsou chytrá zařízení, díky nimž si lidé mohou ušetřit nějaký čas i sami pro sebe. Tady je přehled několika z nich.
Více funkcí v jediném zařízení
Společnost Wi-Fiber se na veletrhu představila v kategorii Smart City. Její řešení spočívá ve spojení bezdrátové technologie se sítí propojených chytrých zařízení pro dohled. Pod názvem Intelli-Platform se skrývá několik zařízení připojených na již původní sloupy veřejného osvětlení. Zařízení jsou vybavena LED osvětlením se stroboskopem a možností změny barvy, mikrofony, reproduktory a 4K kamerami s funkcemi rozpoznávání obličeje a případnou detekcí zbraní. Vše je propojeno pomocí 2/5G Wi-Fi a připojením přes LTE.
Světla se sladí dle obsahu
Společnost Phillips letos představila nejen aktualizaci aplikace Hue Sync pro synchronizaci chytrých světel Hue. Letos v létě na trh pronikne aplikace Hue 3.0 jak pro iOS, tak pro Android. Výrobce slibuje mnohem intuitivnější ovládání a do aplikace by se měla vrátit funkce vlastního výběru barvy z palety barev. Uživatelé budou moci spustit poslední zvolené scény nebo skupiny světel. Aplikace rovněž zvládne v reálném čase analyzovat obraz na monitoru a podle něj vytvoří osvětlení. Obdobně bude pracovat i s hudbou a může nastavit osvětlení i podle téma a rytmu písně.
https://youtu.be/lCv4r3wgsPQ
Konec zbytečným návštěvám v obchodech
Díky chytrým zařízením si můžeme značně ulehčit život. Příkladem toho je i lednice LG InstaView ThinQ se zabudovaným systémem Amazon Alexa. Díky němu lze lednici využívat například k nákupu potravin, přehrávání hudby, zjištění předpovědi počasí, správě kalendáře a mnohým dalším činnostem. Lednice je vybavena dotekovým 29“ displejem, jehož prostřednictvím lze nastavovat data trvanlivosti jednotlivých potravin, zobrazovat obsah lednice nebo nechávat vzkazy pro členy domácnosti. Díky kompatibilitě s aplikací LG SmartThinkQ si mohou uživatelé například z obchodu kontrolovat její obsah a zjistit, zda mají dané potraviny doma, nebo ne. Pro dokonalejší pocit z inteligentní a čisté lednice mluví i její povrch, na němž se nezachycují otisky rukou.
Inteligentní skříň
S podobným ušetřením času jako u lednice LG přišla japonská firma Seven dreamers, která na veletrhu představila produkt s názvem Laundroid. Ten zvládne složit oblečení a roztřídit jej podle druhu, barvy nebo třeba typu tkaniny. Jde o další nástroj nahrazující jednu z běžných domácích prací. Laundroid můžete rovněž spravovat prostřednictvím mobilní aplikace, v níž vidíte v podstatě celý svůj šatník, který si můžete dodatečně roztřídit. Obrovskou výhodou této inteligentní skříně je její jednoduchý a zároveň elegantní vzhled, díky němuž může jednoduše zapadnout do interiéru moderního bytu. Výrobci samozřejmě mysleli i na různé variace vzhledu, takže koncoví uživatelé si budou moci objednat různé druhy dřeva, skla i kůže, které tvoří vnější vzhled Laundroidu.
https://youtu.be/FfAO8s3SmGo
Oblečení ovladačem
Chytrých zařízení je opravdu nespočet. Jedním z nich je i triko od japonského start-upu Xenoma nesoucí název e-skin, což je v doslovném překladu elektronická kůže. Pomocí 14 senzorů strategicky rozmístěných na různých částech trika lze monitorovat pohyb člověka, ale i jeho dýchání, krevní tlak, tělesnou teplotu a další funkce. Má proto široké možnosti využití napříč různými segmenty. E-skin by mohla být používána jako vstupní ovladač pro virtuální realitu: díky tomu by odpadla potřeba snímání pomocí kamer. Své využití by našla i jako fitness nositelná elektronika pro sledování fyzického výkonu, ale přínos může být i pro oblast zdravotní péče, kde by mohla zkvalitňovat život mnoha uživatelů při každodenních činnostech jako sledování kvality spánku, správného postoje, chůze, sedu nebo dýchání.
Bezpečnost především
Zabezpečení vlastního soukromí a hlavně důležitých dat je v dnešní době stále ožehavějším tématem. Na veletrhu se objevilo mnoho produktů s klasickým pohledem na tuto problematiku, ale zajímavé pro nás byly především ty, které se lišily.
Zapněte si pás, padáme!
Podobné rady už často přicházejí příliš pozdě. Před úrazem pak mohou ochránit již pořízené a v tomto případě spíše nasazené bezpečnostní prvky. Na veletrhu se objevil produkt, jehož účelem je zajištění bezpečnosti především pro starší část populace. V tomto věku již lidem řídnou kosti, které se mohou vinou sebemenšího nárazu poškodit. Kritické pak bývají zlomeniny v oblasti pánevní. Těm se bude snažit předcházet produkt Hip‘ Air fungující na podobném principu jako airbagy v autech. Když senzory vyhodnotí, že by měl uživatel pásu Hip‘ Air spadnout, nafouknou se uložené vaky, a předejde se tak nárazu o podlahu.
https://youtu.be/jmEa1PXysmA
Čtečka otisků prstů jako součást displeje
Jeden z největších výrobců chytrých telefonů na světě, společnost Vivo, na veletrhu představila smartphone se čtečkou otisků prstů zabudovanou přímo v dotykovém displeji. Zbavil se nutnosti tlačítka ve spodní části displeje nebo skeneru na zadním krytu. Senzor je zapracovaný do spodní části OLED displeje, konkrétně v místě, kde bývají klasické tlačítkové snímače otisků prstů. Funkčnost displeje v daném místě není nijak omezena. Díky spolupráci s firmou Synaptics se čínskému výrobci podařilo vyvinout tento optický senzor, který funguje pouze s OLED displejem. U LCD displejů by využití senzoru zamezilo podsvícení, jež je pro tuto technologii nezbytné. Na trhu bychom se této novinky měli dočkat už v průběhu letošního roku.
Cesta k budoucnosti
Na veletrhu se objevilo samozřejmě hned několik autonomních vozidel, ale i jiných dopravních prostředků budoucnosti. Jedním z nich je v médiích častokrát zmiňovaný Hyperloop One Elona Muska, objevil se však například systém automobilky Nissan, díky němuž lze řídit auto pouhou myšlenkou. My se ale podíváme na jiné zajímavosti.
První krok na dlouhé cestě
Autonomní vozidla za posledních pár let urazila velmi dlouhou cestu. Nyní již víme, že pro zajištění nezávisle řízeného auta je zapotřebí hned několika senzorů jako radar, Lidar nebo kamery. Ať už vozidlo disponuje větším či menším množstvím senzorů, vždy bude potřebovat počítač s tak výkonným procesorem, že bude stíhat vykonat obrovské množství operací v reálném čase. Proto Nvidia na veletrhu představila Drive PX Pegasus, platformu pro umělou inteligenci a hloubkové učení. Vybavena bude dvěma SoC Xavier a dvěma GPU. Využití si najde právě při náročných výpočtech, protože je schopna maximálního výkonu 320 bilionů operací za sekundu
Silnice nejsou jedinou cestou
Fakt, že taxislužby nemusejí vždy fungovat pouze na pozemních komunikacích, nám může připomenout produkt představený německou společností E-volo. Jde o sportovní helikoptéru Volocopter 2X poháněnou osmnácti vrtulemi plně napájenými elektrickou energií. Maximální doba letu je samozřejmě ovlivněna výdrží baterie a momentálně dosahuje 30 minut letu o maximálním doletu přesahujícím 27 km. Let může být zajištěn automaticky nebo pomocí joysticku s podporou asistenčních systémů. Vzhledem k tomu, že jsou tyto helikoptéry již certifikovány pro let s lidmi, už moc nebrání ke splnění firemního cíle – pomoci moderním městům vyřešit narůstající problémy s dopravou.
Výstava Consumer Electronics Show 2018 toho přinesla opravdu mnoho. Snažili jsme se vybrat ty nejzajímavější produkty, které se na veletrhu objevily. Jak jsme ale už na začátku článku upozorňovali, vystavujících zde bylo téměř čtyři tisíce, logicky jsme tedy nemohli věnovat dostatečnou pozornost všem. Na některé firmy však může přijít řada zase za rok. Naše redakce se jejich novinek už teď nemůže dočkat.