Bez připojení se neobejdeme, význam internetu poroste i po pandemii
Internet se v době pandemie stal ještě důležitějším než kdy dříve. Odborníci předpokládají, že tyto změny přetrvají i po skončení současné situace.
Zatímco česká vláda postupně uvolňuje většinu nařízení přijatých v souvislosti s koronavirem a republika se snaží vrátit k běžnému režimu, ve využívání internetu došlo k mnoha změnám. Obchodní schůzky se pořádají z pohodlí domova nebo kanceláře přes videokonference, lidé mnohem více nakupují v e-shopech. Internet se stal zkrátka ještě důležitějším než kdy dříve. Odborníci navíc předpokládají, že tyto změny přetrvají i po skončení současné epidemie nového koronaviru.
Projevilo se to už v prvních dnech epidemie, kdy byla uzavřena kina a divadla. Lidé tak začali houfně sledovat nejen filmy a seriály, ale také například koncerty, a to vše prostřednictvím internetu. Evropská unie dokonce musela vydat doporučení provozovatelům streamovacích služeb jako je Netflix, aby dočasně snížili kvalitu videí.
Obavy byly namístě
Důvod byl prostý – politici i odborníci se obávali, že kvůli zvýšenému zájmu o tyto služby vzroste nápor na internetovou sít, která by mohla zkolabovat. V Česku však i díky kvalitní internetové infrastruktuře takové problémy nenastaly. Poskytovatelé internetového připojení přesto zaregistrovali, že stovky tisíc lidí musely zůstat doma.
„Vidíme, že třeba první víkend, kdy byla zavedena všechna opatření, byl provoz až o 30 % vyšší než běžnou sobotu a dokonce o 50–60 % vyšší než v sobotu mezi Vánocemi a Silvestrem. Jinak je provoz o 15 až 20 % vyšší než běžně, jak večer, tak přes den,“ uvedl Michal Rašovský, ředitel infrastruktury netboxu.
Právě o 15 až 20 % větší požadavky na internetovou síť než v době před koronavirem, by se měly stát podle netboxu novým standardem.
„Stále více lidí bude využívat homeoffice, stremovací služby, videokonference nebo internetové televize, jako je Kuki. Další změnou bude také zvýšená poptávka po vysokorychlostním a stabilním připojení, například přes optické kabely,” řekl Rašovský.
Sítě vysoký nápor vydržely
Navzdory vyšším požadavkům během nuceného pobytu lidí doma sítě fungovaly, jak měly a zákazníci se nemuseli potýkat s žádnými komplikacemi. Vliv na zvýšený provoz měl i značný zájem o hromadné videokonference, ať už pracovní z důvodu častých homeofficů mezi zaměstnanci, nebo soukromý mezi přáteli, kteří se nemohli vídat, nebo kvůli školní výuce.
„Přes videokonference také často probíhala výuka na školách. Mnoho mých kolegů v době karantény nahradilo osobní účast v hodinách online video hovory se svými studenty,“ popsala Lenka Šklubalová ze Střední zdravotnické školy v Trutnově.
Větší nároky na síť byly způsobené také streamováním – nejen filmů a seriálů, ale nově také koncertů nebo divadelních představení, které se odehrávaly výhradně v online prostředí. Výjimkou nebyly ani virtuální prohlídky kulturních a uměleckých institucí, jako jsou muzea, galerie nebo hrady a zámky. Omezené možnosti cestování do zahraničí tak povedou k tomu, že přes léto vyrazí na dovolenou mnohonásobně méně lidí. Ti tak budou léto trávit doma a častěji proto budou využívat své internetové připojení.