Apple prohrál soudní spor o iOS na virtuálních počítačích
Po několikaleté bitvě se společností Corellium americký soud společnosti Apple sdělil, že iOS může běžet na virtuálních počítačích třetích stran a že tomu nemůže nijak zabránit.
Společnost Corellium se prezentuje jako poskytovatel „výzkumu bezpečnostních zranitelností pro telefony se systémy iOS a Android“ a umožňuje bezpečnostním pracovníkům spouštět virtuální počítače a operační systémy pro výzkumné účely.
Soud souhlasil a uvedl, že Corellium „podporuje vědecký pokrok tím, že umožňuje bezpečnostní výzkum důležitých operačních systémů“, ale to by asi ani Apple tak netrápilo, jádro sporu obou společností totiž spočívá v něčem jiném a podle Applu jde o porušování autorských práv… Za normálních okolností je totiž jediným způsobem, jak se spotřebitel může dostat k systému iOS, koupě drahého hardwaru od Applu, jehož je systém součástí, a tato podmínka platí i pro vývojáře. Jenže společnosti Corellium nabídla alternativu ve formě virtuální počítačů vybavených systémy od Applu, které mohou bezpečnostní experti využívat ke své práci aniž by si museli pořizovat předražený hardware.
„Duplikace díla chráněného autorským právem za určitých okolností“ znamenala, že Odvolací soud USA pro jedenáctý obvod rozhodl, že simulátor CORSEC společnosti Corellium je chráněn doktrínou spravedlivého použití podle autorského práva, uvedla zpráva agentury Bloomberg. Společnost Corellium tvrdí, že simulátor používají především výzkumní pracovníci, federální agentury a experti v oblasti obrany a že mezi ním a běžnou distribucí systému iOS existují jasné rozdíly.
Apple vs. Corellium spolu bojují už roky a na konci roku 2020 floridský federální soudce rozhodl, že „použití systému iOS ve spojení s produktem Corellium je přípustné“ (The Washington Post).
Spekuluje se také o tom, že za právními kroky Applu je také jistá hořkost – Apple o Corellium totiž kdysi usiloval, avšak někdejší námluvy nedopadly moc slavně (9To5Mac). Buď, jak buď, relevantnější je spíš způsob distribuce produktů s velmi omezeným počtem třetích stran, čímž je Apple proslulý. Čili pokud někdo poskytuje možnost využívat jeho produkty bez posvěcení, musí počítat s tím, že to Apple nechá jen tak.
Zdroj: Techradar.com
Zdroj ilustračního obrázku: Daniel Romero on Unsplash