Anonymní DuckDuckGo? Ne tak docela…
Služba DuckDuckGo se zaměřuje na ochranu soukromí a poskytuje vyhledávač, který nesleduje vyhledávání ani chování lidí, a také nevytváří profily uživatelů, které by mohly být použity k zobrazování personalizované reklamy. Jenže to je ve skutečnosti trochu jinak.
Kromě vyhledávače nabízí DuckDuckGo také stejnojmenný mobilní prohlížeč, který ačkoli slibuje blokování skrytých trackerů třetích stran, některé (zejména ty od jistého technologického giganta) mohou fungovat i nadále. Zatímco trackery společností Google a Facebook jsou blokovány, trackery společnosti Microsoft mohou být nadále provozovány. Zach Edwards, bezpečnostní výzkumník, který tento problém objevil jako první, později také zjistil, že přes blokace jsou povoleny i trackery související s doménami bing.com a linkedin.com.
Tato zpráva vyvolala hlasitou odezvu uživatelů, přičemž zakladatel a generální ředitel společnosti DuckDuckGo Gabriel Weinberg nezůstal stát stranou – podle všeho má DuckDuckGo se softwarovým gigantem z Redmondu dohodu o syndikaci vyhledávání, přičemž Weinberg dodal, že omezení se nacházejí pouze v prohlížeči a nesouvisí s vyhledávačem.
Je však otázka, proč se společnost, která je známá svou transparentností, rozhodla tuto dohodu tajit tak dlouho, dokud to „neprasklo“.
V prohlášení zaslaném serveru BleepingComputer Weinberg uvedl, že DuckDuckGo nabízí „nadstandardní ochranu“, na kterou jiné prohlížeče ani nepomyslí, ale že společnost „nikdy neslibovala“ úplnou anonymitu při prohlížení.
„Vždy jsme si dávali velký pozor, abychom nikdy neslibovali anonymitu při prohlížení, protože to upřímně řečeno není možné vzhledem k tomu, jak rychle sledující subjekty mění způsob své práce, aby se vyhnuly ochraně a nástrojům, které v současné době nabízíme,“ dodal.
„Když většina ostatních prohlížečů na trhu mluví o ochraně před sledováním, obvykle mají na mysli ochranu před soubory cookie třetích stran, a naše prohlížeče pro iOS, Android a naše nová beta verze pro Mac tato omezení pro sledovací skripty třetích stran, včetně těch od společnosti Microsoft, zavádějí. Mluvíme zde o nadstandardní ochraně, o kterou se většina prohlížečů ani nepokouší – tedy o blokování sledovacích skriptů třetích stran před jejich načtením na webových stránkách třetích stran.“
Zdroj: Techradar.com