Akcie výrobců čipů AMD a Nvidia klesají. Kvůli Číně
Spojené státy a Čína vedou už delší dobu „studenou válku“ v oblastech obchodu a technologií. Napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami vzrostlo na začátku srpna, kdy předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států a demokratická politička Nancy Pelosiová uskutečnila návštěvu Tchaj-wanu. Od této návštěvy ji odrazovala nejen Čína, ale i Bidenův kabinet. Jak se to ale dotýká čipů?
Čína, USA a čipy
Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a trvá na jeho náležitosti k sobě samé, v případě potřeby vyhrožuje i silou. Akcie hlavních světových (a amerických, of course) výrobců čipů Nvidia a AMD klesly právě kvůli obavám z nových amerických omezení prodeje AI čipů do Číny.
Podle společnosti Nvidia americká vláda požaduje s okamžitou platností novou licenci, která má řešit stěžejní riziko: obavu, že čipy budou používány na vojenské použití – ať už v Číně, nebo v Rusku. Pro obě společnosti by mohlo dojít ke značné ztrátě příjmů.
Akcie obou výrobců čipů prozatím „jen“ klesají. Akcie společnosti Nvidia poklesly o 6,6 %, zatímco akcie AMD se propadly o 3,7 %. Technologická síla je však v současné chvíli na straně Spojených států.
Co na to Čína?
Čínští představitelé se proti nejnovějšímu kroku ohrazují. Podle jejích (tzn. státních) médií se kroky USA odchylují od zásad spravedlivé hospodářské soutěže, dokonce prý porušují mezinárodní ekonomická a obchodní pravidla.
Peking ve svém prohlášení uvedl kromě jiného, že by americká strana měla okamžitě:
- zastavit své protiprávní jednání,
- jednat se společnostmi z celého světa včetně čínských společností spravedlivě,
- dělat více věcí přispívajících ke stabilitě světové ekonomiky.
Co na to USA?
Americké ministerstvo obchodu sdělilo BBC, že v současné chvíli není schopné nastínit konkrétní změny politiky. Mluvčí ministerstva obchodu se nechal slyšet, že jeho úřad uplatňuje komplexní přístup k provádění dalších nezbytných opatření týkajících se technologií, koncových použití a koncových uživatelů s cílem chránit národní bezpečnost a zájmy zahraniční politiky USA.
To má ve zkratce bránit tomu, aby Čína získávala a využívala americké technologie k podpoře svého úsilí o modernizaci armády či k porušování lidských práv, případně jiných škodlivých činností.
Co na to výrobci čipů?
Nvidia uvádí, že nový licenční požadavek postihne vývoz čipů A100 a H100 určených k urychlení úloh strojového učení a systémů, které je obsahují. Tím by mohly být ovlivněny tržby ve výši přibližně 400 milionů dolarů. Mluvčí společnosti AMD uvedl, že nová situace ohledně dodávek čipů MI250 do Číny by neměla mít podstatný dopad na podnikání celé firmy.
Co se týče Ruska, Nvidia i AMD již mnohem dříve zastavily prodej do Ruska po únorové invazi na Ukrajinu.
Z návštěvy Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.
Zdroj: bbc.com