Rok 2022 přinese kyberútoky na mobilní peněženky, kryptoměny i sofistikované deepfake podvody
Check Point zveřejnil bezpečnostní předpověď pro rok 2022, která upozorňuje na hlavní kybernetické hrozby, kterým budou organizace čelit. Kyberzločinci budou i nadále zneužívat pandemii covid-19 a více se zaměří také na deepfake, kryptoměny nebo mobilní peněženky.
Check Point varuje i před útoky na dodavatelské řetězce, protože nedostatečně monitorované prostředí kyberzločincům nahrává. Odstrašujícím příkladem by měl být známý útok na dodavatelský řetězec SolarWinds nebo sofistikované útoky na dodavatelské řetězce společností Codecov a Kaseya. Kyberzločinci použili ransomware REvil k infikování více než 1 000 zákazníků společnosti Kaseya a požadovali výkupné ve výši 70 milionů dolarů za poskytnutí dešifrovacích klíčů všem postiženým zákazníkům. To jen dokazuje, o jak vážný problém se jedná už nyní, přičemž lze předpokládat rostoucí trend.
V roce 2022 dojde také k nárůstu úniků dat a organizace i vlády vyjde náprava škod na ještě více peněz. V květnu 2021 zaplatil americký pojišťovací gigant hackerům výkupné ve výši 40 milionů dolarů. Jednalo se o smutný rekord, který ale bude v roce 2022 pravděpodobně opět překonán.
Kyberbezpečnostní předpověď na rok 2022:
- Návrat fake news a dezinformačních kampaní: V průběhu roku 2021 se šířily dezinformace o koronavirové pandemii a očkování. V roce 2022 budou kybernetické skupiny nadále využívat fake news kampaně k různým phishingovým útokům a podvodům.
- Nárůst kybernetických útoků na dodavatelské řetězce: Poroste počet útoků na dodavatelské řetězce a vlády budou přijímat nové předpisy, které pomohou zmírnit rizika. Vlády budou zároveň hledat možnosti spolupráce se soukromým sektorem i dalšími zeměmi, aby se zlepšila identifikace hackerských skupin na globální i lokální úrovni.
- Kybernetická studená válka: Zlepšená infrastruktura a technologie umožní teroristickým skupinám a politickým aktivistům prosazovat své záměry a provádět sofistikovanější a rozsáhlejší útoky. Kybernetické útoky budou stále častěji využívány jako zástupné konflikty k destabilizaci zemí na celém světě.
- Úniky dat budou větší a nákladnější: K únikům dat bude docházet častěji a ve větším měřítku a náprava škod bude pro organizace i vlády nákladnější než kdykoliv v minulosti. V květnu 2021 zaplatil americký pojišťovací gigant hackerům výkupné ve výši 40 milionů dolarů. V roce 2022 můžeme bohužel očekávat ještě vyšší částky.
- Kryptoměny v centru pozornosti: Peníze jsou stále častěji virtuální, proto bude ochrana před krádežemi a manipulací s bitcoiny a altcoiny hrát zcela zásadní roli. Útoky na kryptopeněženky se totiž stále množí a hackeři hledají nové a nové způsoby, jak k těmto zdrojům proniknout.
- Útoky na mobilní zařízení: I růst obliby mobilních peněženek a mobilních platebních přitahuje pozornost kyberzločinců, kteří upraví své taktiky a techniky, aby využili závislost uživatelů na mobilních zařízeních.
- Zranitelnosti v mikroslužbách: Poskytovatelé cloudových služeb (CSP) přijímají architekturu mikroslužeb, takže se útoční snaží stále častěji hledat zranitelnosti, které by mohli využít k útokům na CSP.
- Deepfake technologie v rukou kyberzločinců: Falešná videa a zvuky jsou stále sofistikovanější, proto je lze použít jako kyberzbraně pro manipulaci s názory, cenami akcií nebo k ještě závažnějším akcím. Kyberzločinci se pomocí deepfake útoků budou pokoušet získat přístup k citlivým datům a přístupovým údajům.
- Vzestup penetračních nástrojů: V roce 2021 byla každý týden zasažena ransomwarem každá 61. organizace. Útočníci budou i nadále cílit na společnosti, které si mohou dovolit platit výkupné, a ransomwarové útoky budou v roce 2022 ještě sofistikovanější. Hackeři budou častěji využívat i penetrační nástroje, které jim umožní přizpůsobit útoky v reálném čase.
„V roce 2021 kyberzločinci zneužívali témata spojená s koronavirovým očkováním, volbami a prací z domova. Zaměřili se na dodavatelské řetězce ve snaze způsobit maximální škody. Sofistikovanost a rozsah kybernetických útoků bude i nadále bořit rekordy a očekáváme masivní nárůst ransomwarových a mobilních útoků. Organizace by se měly zajímat, co přijde, aby se mohly proti budoucím hrozbám správně chránit. Je potřeba použít proaktivní přístup a nenechat nic bez dohledu a ochrany, protože hackeři tvrdě potrestají každou chybu a nedůslednost,“ řekl Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Zdroj: Check Point