Ve 3. čtvrtletí 2021 proběhl rekordní počet DDoS útoků
Údaje prezentované společností Atlas VPN ukázaly, že celkový počet útoků DDoS se ve 3. čtvrtletí 2021 meziročně zvýšil o 24 %. Rovněž celkový počet inteligentních útoků (sofistikovaných DDoS útoků, které jsou často cílené) vzrostl o 31 %.
Třetí čtvrtletí roku bývá z hlediska útoků DDoS (denial-of-service) v porovnání se zbytkem roku relativně klidné. V letošním roce je však průběh zcela odlišný, neboť objem útoků dosáhl rekordních hodnot.
Údaje pro zprávu poskytl poskytovatel kybernetické bezpečnosti a antivirové ochrany společnost Kaspersky. Společnost shromáždila údaje o útocích DDoS od svých uživatelů, aby poskytla jasný přehled o současném stavu hrozeb.
Z informací vyplývá, že celkový objem útoků DDoS vzrostl ve 3. čtvrtletí 2021 o 23,64 % ve srovnání s 3. čtvrtletím 2020. Podobně inteligentní útoky stouply o 14,29 % ve 2. čtvrtletí 2021 a o 31,43 % ve 3. čtvrtletí 2021.
Počet denních útoků DDoS byl ve 3. čtvrtletí obzvláště vysoký a od 1. čtvrtletí 2015 dosáhl rekordních hodnot. V červenci překročil průměrný denní počet útoků DDoS hranici 1 000. Společnost Kaspersky navíc 18. srpna zaznamenala historicky nejvyšší počet 8 825 útoků.
Tyto skoky jsou obzvláště pozoruhodné, protože aktivita botnetů DDoS roste společně s trhem kryptoměn. Tyto dvě oblasti spolu soupeří o výpočetní výkon, jelikož mnoho botnetů lze využít jak k DDoS útoku, tak k těžbě kryptoměn.
Vysoké ceny kryptoměn obvykle odváděly kapacitu od útoků typu odepření služby, ale ve 3. čtvrtletí 2021 byl znatelný jiný vzorec.
Po službách DDoS je vysoká poptávka a dlouhodobý výpadek nabídky pravděpodobně vedl k prudkému nárůstu cen, takže pro provozovatele botnetů je výhodné obnovit útoky. V důsledku toho se zdá, že se trh DDoS vrací k tempu růstu z konce roku 2019.
Není velkým překvapením, že USA jsou celosvětově nejčastějším cílem DDoS útoků. Útoky na USA představují 40,80 % celkového objemu hrozeb ve 3. čtvrtletí 2021, což je o 4,80 % více než ve 2. čtvrtletí.
Méně očekávaný je rychlý nárůst podílu útoků na zvláštní administrativní oblast Hongkongu. Ve druhém čtvrtletí bylo pouze 2,46 % aktivity botnetů vysláno směrem k cílům v Hongkongu. Ve třetím čtvrtletí se tento podíl vyšplhal na 15,07 %.
Třetí místo na seznamu patří Číně, na kterou směřovalo 7,74 % všech útoků, což představuje mírný pokles oproti druhému čtvrtletí (10,28 %). Pětici nejčastěji napadaných regionů uzavírá Brazílie (4,49 %) a nováček – Jihoafrická republika (3,09 %).
Zeměpisná poloha obětí útoků DDoS je určena podle příslušných IP adres.
Očekává se, že objem DDoS útoků bude i nadále dosahovat vysokých čísel, a to navzdory obrovské aktivitě na trhu s kryptoměnami.
Zdroj: Atlas VPN