Jaroslav Štusák (Kemp Flowmon): Přežije ten, kdo se přizpůsobí
Pro českou společnost Flowmon Networks, která pomáhá zajišťovat výkon a bezpečnost počítačových sítí, byl minulý rok přelomový. Jak se jí daří po akvizici americkou technologickou firmou Kemp nám povídal Jaroslav Štusák, obchodní ředitel pro CEE.
V loňském roce americká technologická firma Kemp akvírovala českou společnost Flowmon Networks, která pomáhá zajišťovat výkon a bezpečnost počítačových sítí. Co toto spojení přineslo, jak se společnosti daří a zda se změnilo něco pro zákazníky, o tom všem s námi hovořil Jaroslav Štusák, obchodní ředitel pro CEE ve společnosti Kemp Flowmon.
Jak se Flowmonu daří? Loňský rok i první polovina letošního přinesla řadu změn v důsledku pandemie a různých omezení, dotklo se to nějakým způsobem i vaší činnosti či vaší strategie?
S příchodem pandemie koronaviru jsme okamžitě reagovali a řadu akcí a webinářů flexibilně přesunuli do online prostředí. Na nich jsme se zaměřili na aktuální témata spojená právě s přechodem zaměstnanců z kanceláří na home office, tedy na problémy se správou vzdáleného přístupu do firemních sítí. Primárním účelem bylo ve spolupráci s našimi partnery pomoci firmám s provozem IT, bezpečností spojenou s VPN přístupem a řešení bezpečnostních incidentů.
Jsme rádi, že si takto řada firem vyzkoušela naše řešení Kemp Flowmon a rozhodla se později pro jeho trvalé nasazení. Samozřejmě, že loňský rok byl komplikovaný pro práci našich obchodních týmů zvyklých na dennodenní styk se zákazníky a partnery, řada projektů byla odložena na neurčito, a i již rozběhnuté projekty se zpozdily. Nicméně jsme si potvrdili, že naše technologie a byznys nejsou tolik citlivé na takové neočekávané události, jako je pandemie. Technicky lze bez větších problémů realizovat řadu našich projektů jen s pomocí vzdáleného přístupu bez nutnosti fyzické přítomnosti u zákazníka.
Jednou z největších novinek u vás se stala akvizice společnosti americkým Kempem, ke které došlo v minulém roce. Co toto spojení přineslo a jaké změny s tím u vás nastaly?
Společnost Kemp a její technologie jsou v regionu CEE dosud poměrně málo známé. Přitom jde o technologii, která je v západní Evropě velmi často nasazovaná místo zaběhnutých řešení od F5 nebo Citrix, a to z důvodu lepšího poměru výkon/cena a výrazně jednodušší implementace i provozu. Ne nadarmo se Kemp LoadMaster pyšní titulem nejoblíbenějšího load balanceru na světě.
Naproti tomu Flowmon je v tomto regionu velmi dobře etablovaná značka a má vybudovanou síť distributorů a partnerů. Synergické efekty jsou tedy nasnadě a možné hned v několika rovinách.
Na obchodní úrovni je to možnost využít naše stávající distribuční kanály i pro technologie Kemp. V rovině technické pak kombinace technologie pro load balancing zátěže aplikačních serverů s našimi NPMD a NDR technologiemi. Těžit z toho budou vždy zákazníci, kteří mohou lépe monitorovat datový provoz, a tedy i lépe řídit uživatelskou zkušenost s aplikacemi.
V rámci organizačních změn nyní probíhá spojování všech procesů, týmů a zodpovědností, abychom na trhu působili do budoucna jako jedna entita s kompletním portfoliem produktů Kemp i Flowmon.
Jak se akvizice Kempu dotkla vašeho portfolia a co znamená pro vaše zákazníky? Splnilo spojení technologií pro dostupnost aplikací a bezpečnost služeb, kterými se Kemp zabývá, s Flowmon technologiemi pro hlubokou viditelnost do sítě a automatizovanou reakci na bezpečnostní incidenty všechna vaše očekávání?
Nic zásadního se měnit nebude, dosavadní obchodní model zůstává stejný. Pro partnery je změnou v pozitivním smyslu možnost posílit a rozšířit své portfolio o technologie Kemp. Důležitá je také nová společná podpora pro obě technologie. V nejbližších týdnech rovněž dojde ke změnám v označení. Naše stávající portfolio ponese označení Kemp Flowmon, tedy např. Kemp Flowmon sonda. Na produktové řadě a zaměření se ale nic nemění. I nadále budeme poskytovat řešení pro monitorování IT sítí a kybernetickou bezpečnost, do budoucna však pod značkou Kemp.
Dosavadní obchodní model zůstává stejný, je společný pro obě společnosti a zůstane takový i do budoucna. I nadále budeme společností, která dodává své řešení koncovým zákazníkům prostřednictvím distributorů a sítě obchodních partnerů.
Kde jsou největší příležitosti pro vaše řešení aneb kde jsou produkty Flowmon nejvíce potřeba?
Největší příležitosti v nejbližším horizontu několika let vidíme v demokratizaci všech technologií v portfoliu, tj. chceme ještě více zpřístupnit naše řešení kybernetické bezpečnosti a load balancingu malým a středním firmám.
V delším horizontu bude docházet i v CEE regionu k přechodu z on-premise řešení na poskytování služeb v private i public cloudu, a tedy rostoucí poptávce po zajištění provozu služeb a aplikací v hybridních prostředích. Zde se naplno projeví symbióza technologií Flowmon a Kemp a možnost nasadit je všude, bez ohledu na prostředí.
Budete představovat v dohledné době nějaké produktové novinky nebo inovace?
První vlaštovkou byla funkcionalita Network Telemetry, kterou jsme vybavili load balancer LoadMaster. Zákazníci tak získali možnost, jak snadno odhalit příčinu vznikajících problémů a určit, zda byly způsobeny aplikací nebo sítí. Nepřetržitě také pracujeme na stále těsnější integraci a vylepšení obou produktových řad. První výrazné výsledky můžeme očekávat už v příštím roce a rozhodně se bude na co těšit. A samozřejmě budeme pokračovat ve svém dlouhodobém cíli – demokratizaci enterprise technologií, tak aby byly dostupné co nejširší skupině lidí.