Intel bude ve svých továrnách vyrábět čipy pro další společnosti
Společnost Intel přišla se zajímavým řešením globálního nedostatku polovodičových součástek. Půjčí své továrny jiným, menším technologickým firmám.
Minulý rok byl pro výrobce polovodičových součástek jedním z těch nejnáročnějších. Technologické překážky i pandemie zpomalily vývoj nových miniaturizačních postupů a na trhu panovala obecně nejistota. Na druhou stranu však celosvětová poptávka po mikročipech vzrostla jako nikdy předtím a projevil se globální nedostatek tohoto druhu elektroniky. Hlad po výpočetním výkonu neustává ani v tomto roce.
Společnost Intel ve druhém kvartále 2021 ohlásila rekordní zisky, které přesáhly všechna očekávání a tak nedávno CEO Intelu Pat Gelsinger ještě navýšil už tak optimistické odhady výsledků hospodaření společnosti do konce roku. Gelsinger řekl, že pro podnikání v polovodičovém průmyslu nastala vzrušující doba. Uvedl, že společnost Intel dodala více než 50 milionů procesorů Tiger Lake, navyšuje výrobu čipů Ice Lake a dokončuje architekturu čipů Meteor Lake.
Na celosvětový nedostatek součástek má však společnost jiné řešení. Firmy prozradila, že v současnosti jedná asi se stovkou potenciálních zákazníků pro své služby Intel Foundry Services (IFS). Ty mají nabídnout výrobní vybavení a zázemí Intelu dalším, menším výrobcům mikročipů. Ti si tak budou moci pronajmou zavedené továrny k produkci součástek na vlastní architektuře. Jak taková spolupráce bude probíhat, se nyní dojednává.
V souvislosti s tím firma nedávno oznámila, že vynaloží 20 miliard dolarů na otevření nové výroby v Arizoně.