Průmyslové podniky se bojí jít vlastními silami do inovací
Podíl inovujících průmyslových podniků dosahuje v České republice podle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) úrovně 50,5 %. Nicméně inovace v oblasti Průmyslu 4.0 si firmy netroufají zavádět samy. Z průzkumu inženýrské společnosti DEL a poradenské společnosti BDO vyplývá, že 85 % z nich využívá spolupráci s externím subjektem.
Nejčastějšími partnery jim jsou při zavádění inovací vysoké školy, jiné firmy z oboru a poradenské společnosti. Ve výhledu do budoucnosti se manažeři a majitelé průmyslových podniků obávají nedostatku zaměstnanců a ekonomické krize. I přesto 63 % dotázaných očekává růst své společnosti.
Hospodářská krize před deseti lety přibrzdila inovační aktivity českých firem. Zatímco v období let 2006 až 2008 se jim věnovalo více než 55 % průmyslových podniků, po ekonomické recesi došlo k poklesu až na 46 %. Z posledních měření v letech 2014–2016, kdy se inovacemi zabývala polovina společností z oblasti průmyslu, je zřejmé obnovení rostoucího trendu.
Inovace ve znamení spolupráce
Pouze 13 % společností se věnuje inovacím výhradně interně. Ostatní společnosti při jejich zavádění spolupracují s externími subjekty. „Průmyslové podniky využívají při zavádění inovací pomoc partnerů. Nejčastěji jde o vysoké školy a jejich ústavy, jako je například CIIRC na ČVUT, inženýrské technologické firmy zaměřené na inovace a rozvoj, ale také poradenské společnosti. Z průzkumu také vyplynulo, že firmy často zmiňují jako partnery i více subjektů najednou,“ objasnil Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.
Obavy z krize a směřování ke stabilizaci
Podle průzkumu je pro majitele a manažery průmyslových firem největším strašákem budoucnosti nedostatek zaměstnanců a ekonomická krize. „Všichni vedoucí pracovníci jsou si vědomi, že konjunktura nepotrvá věčně a ekonomický růst dříve či později vystřídá stagnace či pokles. Z rozhovorů s představiteli společností víme, že se na zhoršení ekonomické situace připravují,“ uvedl Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO. To potvrzuje fakt, že u téměř třetiny dotázaných je hlavní vizí stabilizace firmy vůči externím vlivům, jako je právě ekonomická krize či konkurence.
Očekávání růstu podniku
Výsledky průzkumu rovněž poukazují na silnou důvěru manažerů a majitelů ve vlastní firmy. Obavu z budoucí nekonkurenceschopnosti vyjádřila pouhá 4 % respondentů. Naopak růst své společnosti očekávají téměř dvě třetiny. „Pouze dva z deseti manažerů jsou směrem k budoucnosti vývoje své firmy skeptičtí a počítají s poklesem výkonnosti. I přes ekonomické ochlazení v posledních měsících tak v průmyslovém sektoru stále převládá optimismus,“ uzavřel Petr Kymlička.