Sophos: Firmy se setkávají s ransomwarem opakovaně
Hlavní bezpečnostní hrozbou je i nadále ransomware, a to doslova po celém světě. Celých 54 % dotázaných organizací se během loňského roku s útokem tohoto typu setkalo a dalších 31 % očekává, že ani je ransomware někdy v budoucnu nemine. Průměrně musela každá organizace, kterou ransomware napadl, čelit dvěma samostatným útokům.
„Ransomware není blesk, klidně na jednu organizaci může udeřit opakovaně. Každou půl hodinu se objeví čtyři nové odlišné rodiny ransomwaru. Důvodem je snaha počítačových zločinců o to, aby alespoň jedna varianta unikla bezpečnostním opatřením a útok byl z jejich pohledu úspěšný,“ uvedl Dan Schiappa, senior viceprezident a produktový ředitel společnosti Sophos. „Pokud nemohou IT správci své systémy po útocích stoprocentně od ransomwaru nebo jiných hrozeb vyčistit, jsou jejich organizace velmi náchylné k opětovné nákaze. A nikdo si tak nemůže být jistý, že se zrovna jejich firma budoucím útokům ubrání. Aby počítačoví zločinci uspěli, využívají stále nové a nové způsoby útoku – ať již jde o směsici ransomwaru v jediné ofenzivní kampani, zneužití příležitostí ke vzdálenému přístupu, infikování serverů nebo zablokování bezpečnostního softwaru.“
Houževnaté metody útoků v kombinaci s rostoucí oblibou ransomwaru jako služby (RaaS, Ransomware-as-a-Service) stále komplexnějšími hrozbami a znovuoživením zájmu o počítačové červy jako WannaCry nebo NotPetya vedou k tomu, že firmy musí svoji bezpečnostní strategii zásadně vylepšit. Více než 77 % organizací bylo v okamžiku útoku ransomwaru pod ochranou nejnovějších mechanismů pro bezpečnost koncových bodů, což potvrzuje, že v boji s dnešními hrozbami již tradiční techniky pro ochranu koncových zařízení a uživatelů nestačí.
„Organizace všech velikostí vstoupily do roku 2018 bez dostatečné ochrany před ransomwarem, a to i přes značnou mezinárodní medializaci, která se loni tomuto typu hrozby dostala,“ řekl Dan Schiappa. „Vzhledem k vynalézavosti, frekvenci a finančním dopadům útoků by měly svoji bezpečnostní strategii přehodnotit opravdu všechny firmy a rozšířit ji o prediktivní ochranu. Tato technologie má vlastnosti, které umožňují efektivní boj s ransomwarem i s dalšími nákladnými kybernetickými hrozbami.“
Útok ransomwaru stál v loňském roce každou postiženou organizaci průměrně 133 000 amerických dolarů. To je více než jakékoli výkupné a zahrnuje náklady spojené s nedostupností systémů, výdaje za lidské zdroje, cenu zařízení a síťové infrastruktury i hodnotu ztracených obchodních příležitostí. Pět procent respondentů dokonce uvedlo, že jejich celkové náklady spojené s útokem ransomwarem byly mezi 1,3 až 6,6 miliony dolarů.
Ochraně proti zneužívání zranitelností je základ
Odborníci na informační technologie musí pochopit, jak počítačoví zločinci zranitelnosti zneužívají a získávají tak přístup do firemních systémů, který jim umožňuje krást data, provádět distribuované útoky zaměřené na odřeknutí služby nebo přímo v prostředí webového prohlížeče těžit kryptoměny (tzv. cryptomining). Bohužel průzkum společnosti Sophos ukazuje značné nepochopení toho, o co vlastně v případě technologií pro boj se zneužíváním zranitelností jde. Celých 69 % respondentů neumělo přesně popsat, co takový bezpečnostní software dělá. S ohledem na takto vysokou míru nejasností již nepřekvapí, že 54 % organizací žádnou technologii pro boj se zneužíváním zranitelností vůbec nemá. Výsledky tak naznačují i to, že značná část organizací žije ve falešné představě o své vlastní ochraně pomocí tradičních bezpečnostních mechanismů, přestože jsou ve skutečnosti vystaveni obrovskému riziku.
Útoky zneužívající zranitelnosti existují již řadu let, ale zatím šlo o prominentní hrozby, které mnohdy zůstávaly neodhalené řadu měsíců či dokonce let. Jakmile jsou počítačoví zločinci uvnitř systému, využijí komplexní malware, který se může ukrýt v paměti nebo maskovat sám sebe. V mnoha případech tak firmy ani neví, že se staly obětí útoku. Zpravidla to zjistí až ve chvíli, kdy se jejich ukradená data objeví na tzv. temném webu (z anglického Dark Web).
Ačkoli 60 % respondentů připouští, že jejich bezpečnostní opatření pro ochranu koncových bodů nejsou proti loňským útokům dostatečná, pouze 25 % využívá prediktivní technologie jako je strojové nebo hluboké učení. Třem čtvrtinám organizací tak hrozí opakované útoky ransomwaru, zneužívání zranitelností i další stále dokonalejší hrozby. Během následujících 12 měsíců plánuje nasadit prediktivní technologie 60 % společností, nicméně i nadále u nich přetrvávají určité nejasnosti. V rozdílech mezi strojovým a hlubokým učením nemá jasno 56 % dotázaných.
„Vzhledem k rychlosti vývoje v oblasti kybernetických hrozeb není žádným překvapením, že mnozí IT manažeři nejsou schopní držet krok s novou generací bezpečnostních technologií. Nedostatečné znalosti přitom mohou představovat pro IT provoz zvýšené riziko. Aby si organizace zajistily bezpečí v roce 2018 i v následujících letech, potřebují řešení pro efektivní boj s ransomwarem i proti zneužívání zranitelností a hluboké učení je technologií, která jim to umožní,“ uzavřel Schiappa.