Spor o českou národní doménu: Za tři měsíce hotovo
Zaregistroval si někdo doménové jméno, které se podobá názvu vaší firmy? Je doména .cz lehce zaměnitelná s vaší ochrannou známkou? Odvádí vám tím konkurence internetové zákazníky nebo neoprávněně parazituje na vaší pověsti?
Situace není bezvýchodná. Držitel tohoto „problémového“ doménového jména odsouhlasil jeho registrací Pravidla, která vydává provozovatel registru domén .cz, sdružení CZ.NIC. Tím se mimo jiné držitel zavázal, že se bude podílet na případném mimosoudním vyřešení sporu před Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, respektive skrz jeho online platformu.
„Posledních pět let je zájem o řešení sporů o doménová jména .cz konstantní,“ sdělila tajemnice rozhodčího soudu Lenka Schäfer. Sudiště ročně zpracovává a administruje kolem třicítky sporů o domény .cz.
Podle Schäfer většina sporů skončených od ledna do počátku října 2024 v průměru trvala méně než tři měsíce. Délku řízení ovlivňují jednak lhůty, které stanovuje Řád pro řešení sporů o domény .cz, ale také aktivita zúčastněných. Schäfer efektivitu a rychlost řízení přisuzuje online platformě, přes niž probíhá veškerá komunikace stran. Za rekordmany označila dva spory, první z nich trval 24 dní.
„To bylo ovlivněno zejména tím, že se odpůrce, tedy majitel doménového jména, vyjádřil hned první den lhůty a expert vydal rozhodnutí do 14 dnů,“ osvětlila tajemnice. Právě aktivita odpůrce je stěžejní. Může reagovat rychle po doručení výzvy, nebo řízení zdržovat, kupříkladu žádostí o prodloužení lhůty. Druhý spor oproti tomu zabral jen deset dnů, důvodem ale bylo to, že skončil smírem.
Poplatek za žalobu začíná na 34 tisících korunách. Vypočítává se podle počtu sporných doménových jmen a také podle toho, zdali spor bude rozhodovat jednočlenný, nebo tříčlenný senát.
Oproti minulosti, kdy se rozhodnutí plně anonymizovala, se letos – po šesti letech – změnila Pravidla pro registraci doménových jmen včetně Pravidel alternativního řešení sporů. Z online databáze rozhodčího soudu je tak patrné, o jaké domény se od května vedly spory, i s jakým výsledkem.
„Rozhodnutí jsou publikována v úplném znění, s výjimkou osobních údajů. To se nevztahuje na název domény, která byla předmětem sporu nebo na chráněné označení, do kterého bylo registrací domény zasahováno. Důvodem je, aby mohla odborná i laická veřejnost studovat rozhodnutí expertů,“ zdůvodnila Zuzana Průchová, právnička sdružení CZ.NIC.
Z dat sdružení vyplývá, že nárůst celkového počtu domén registrovaných pod .cz se snižuje. Podle provozního ředitele CZ.NIC Martina Peterky se snižování zastavilo v letech kolem pandemie covidu. „Ale za loňský i letošní rok už je to zpomalení zase výrazné a je dost dobře možné, že v příštím roce už bude okolo nuly. Mimochodem je to jev, který pozorují i další registry, ne jen .cz,“ podotkl.