Chystají se Microsoft s Intelem na Windows 12?
Zdá se, že jak Intel, tak Microsoft se připravují na dosud neoznámený systém Windows 12. Hardwarový leaker @leaf_hobby, který je známý odhalováním kompletních specifikací čipů Intel Xeon ještě před uvedením na trh, zveřejnil podrobnosti o desktopové platformě Intel Meteor Lake. Intel údajně interně zmiňuje, že jeho procesory nové generace budou podporovat Windows 12.
Tweet byl sice už smazán, ale uváděl, že Meteor Lake by měl obsahovat 20 sběrnic PCIe Gen5 a podporu Windows 12. Microsoft ani Intel se k leaku nevyjádřily.
Ačkoli Microsoft zatím žádné plány pro Windows 12 neoznámil, objevují se náznaky, že se společnost chystá do budoucích verzí Windows integrovat funkce poháněné umělou inteligencí. „Až začneme vyvíjet budoucí verze Windows, budeme přemýšlet o dalších místech, kde by AI měla hrát přirozenou roli z hlediska zážitku,“ řekl Yusuf Mehdi, šéf consumer marketingu Microsoftu, v rozhovoru pro The Verge.
Mehdiho komentář navazuje na tvrzení šéfa Windows Panose Panaye, který na začátku letošního roku na veletrhu CES prohlásil, že „umělá inteligence znovu vynalezne způsob, jak ve Windows dělat všechno“. Tým Surface společnosti Microsoft také naznačoval, jak by AI mohla změnit způsob, jakým používáme počítače. AI „bude mít potenciálně zásadní dopad na to, jak budete používat počítač a jak se bude v podstatě vyvíjet, pokud jde o jeho podobu,“ řekl Steven Bathiche, šéf skupiny aplikovaných věd Microsoftu, v loňském rozhovoru pro The Verge.
Pokud Microsoft plánuje v budoucí verzi Windows využívat umělou inteligenci ve velkém, bude muset úzce spolupracovat s hardwarovými partnery, jako jsou společnosti Intel a AMD. Optimalizace čipů pro zvládání zátěže umělé inteligence může být jedním z důvodů, proč se Intel již nyní interně zmiňuje o Windows 12.
Společnost AMD nedávno uvedla na trh mobilní procesory Ryzen 7000, které obsahují specializovaný engine pro AI podporující efekty Windows Studio společnosti Microsoft. Tyto vlastnosti jsou typicky k dispozici pouze pro zařízení s Arm architekturou, která jsou vybavena dedikovanou jednotkou pro zpracování neuronů (NPU) umožňující efektivní využití těchto funkcí. To naznačuje, že AMD a Microsoft spolupracují na rozšíření funkcí poháněných umělou inteligencí v tradičních noteboocích se systémem Windows.
Meteor Lake od Intelu, který se očekává ještě letos nebo na začátku roku 2024, bude postaven na proprietárním nodu Intel 4 (7 nm) a bude jeho prvním „chiplet“ designem, tedy s oddělenými matricemi pro jádra CPU, integrovanou grafiku a vstup/výstup. Bude také obsahovat podobné schopnosti umělé inteligence, jaké představila společnost AMD u svých mobilních procesorů Ryzen 7000.
AMD i Intel se snaží dohnat Apple a jeho nejnovější čipy M2, které mají speciální čip AI, jenž zvládne 15,8 bilionu operací za sekundu – o 40 % více než M1. Apple používá svou platformu Core ML ke spouštění modelů strojového učení v MacBoocích, aby urychlil úlohy rozpoznávání hlasu, zpracování obrazu a další. To vše je energeticky úsporné, protože využívá vyhrazený NPU místo zásahu do CPU a GPU.
Microsoft také údajně loni přešel zpět na tříletý cyklus vydávání Windows, což znamená, že příští hlavní verze Windows by mohla přijít v roce 2024 – což je dobré načasování pro některé nové procesory. Microsoft původně od tříletého cyklu upustil s vydáním Windows 10 v roce 2015, kdy upřednostnil myšlenku Windows jako služby. Windows 11 pak znamenal konec smělého plánu, že by systém Windows 10 mohl být „poslední verzí Windows“.
Zdroj: theverge.com