ČTÚ-NetTest je certifikované měření mobilního internetu a poskytne podklady pro reklamaci u operátora
Český telekomunikační úřad po roce od uvedení měřicího nástroje NetTest spustil 5. 12. 2022 mobilní aplikaci NetTest. Ke stažení je zatím pouze pro mobilní zařízení s operačním systémem Android*. Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně.
Mobilní aplikace ČTÚ-NetTest Českého telekomunikačního úřadu slouží pro měření základních parametrů mobilního internetového připojení (rychlost uploadu a downloadu, ping, úroveň signálu). Umožňuje zjistit informace o aktuální kvalitě mobilní služby přístupu k síti internet. Po spuštění aplikace jsou zobrazeny informace o aktuálním stavu připojení – používaný typ přístupu k síti Internet (Wi-Fi nebo mobilní data), úroveň signálu, přiřazená IP adresa zařízení apod.) Pro měření je možné vybrat ze tří scénářů – běžné měření, opakované měření a certifikované měření. Tlačítko pro start pak zahájí zvolený scénář měření. Měřicí scénář se skládá z inicializace, testu pingu, rychlosti downloadu a rychlosti uploadu, následované měřením QoS (Quality of Service).
Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu. Reklamaci usnadní možnost výsledky certifikovaného měření uložit v PDF.
JAK SPRÁVNĚ MĚRIT RYCHLOST INTERNETU V MOBILU APLIKACÍ NETTEST
Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 m a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Je třeba podotknout, že měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě cca 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku měření označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat pro případ, že pouze došlo k zakolísání úrovně v místě měření.
* Jedná se o první oficiální verzi aplikace a na některých zařízeních tak mohou být případně její funkce omezené či nedostupné.
Zdroj: ČTÚ