T-Mobile a SpaceX Starlink chtějí zabít mrtvé zóny
Společnost T-Mobile skrze svého CEO Mika Sieverta na akci, na níž byl i Elon Musk, vyhlásila konec mobilních mrtvých zón. Pomoci má partnerství se satelitním internetem Starlink společnosti SpaceX. Díky nastavení Coverage Above and Beyond by se mobilní telefony mohly připojit k satelitům a využívat část připojení, která by se v dané oblasti pokrytí poskytovala v rychlosti přibližně 2 až 4 MB/s.
Toto připojení by mělo stačit k psaní textových zpráv či posílání multimediálních zpráv MMS. Dokonce by mělo používat i vybrané aplikace pro zasílání zpráv, kdykoli bude k dispozici volný výhled na oblohu, ačkoli nebude k dispozici žádné standardní připojení. Podle tiskové zprávy společnosti T-Mobile nová satelitní služba bude dostupná všude v USA, na Havaji, v částech Aljašky, Portorika a teritoriálních vodách. Služba má být spuštěna v betaverzi do konce roku 2023 a Sievert doufá, že jednou bude zahrnovat i mobilní data.
Co k tomu říká Elon Musk?
Podle Muska budou satelity Starlink druhé generace (naplánované ke spuštění příští rok) schopné vysílat službu s využitím části spektra společnosti T-Mobile ve středním pásmu PCS (což T-Mobile dokáže díky dřívější akvizici společnosti Sprint). Musk uvedl, že nové satelity mají velké, velké antény o průměru 5 až 6 metrů a budou vypuštěny pomocí připravované rakety Starship.
Pokud v dříve mrtvé zóně nebude moc lidí, lze si potenciálně užít i trochu videa, řekl Musk. Dle Sieverta provozovatelé aplikací pro zasílání zpráv typu WhatsApp nebo iMessage budou muset spolupracovat s T-Mobilem a Starlinkem, aby jejich služby satelitní spojení rozpoznaly a po jeho spuštění s ním pracovaly.
Musk na Twitteru také zmínil, že Tesla bude tuto technologii využívat pro funkci prémiového připojení ve svých elektromobilech. V současné době Tesla využívá síť AT&T například pro živou vizualizaci dopravy, satelitní zobrazení map a streamování hudby.
Hozená rukavice mobilním operátorům
Musk i Sievert tak hledají partnerství s mobilními operátory po celém světě se zájmem o spolupráci v oblasti sdílení spektra. Jejich zákazníci by se pak mohli spojit se společností SpaceX, přičemž zákazníci T-Mobile by mohli tato spojení využívat i při cestách do jiných zemí.
Vizí T-Mobile po spuštění je, aby toto připojení bylo zdarma součástí nejoblíbenějších satelitních tarifů, ale chce ho zároveň zpřístupnit lidem s nízkonákladovými tarify. Toto obecné vyjádření ale zahrnuje širokou škálu cen: předplatné satelitního komunikátoru InReach společnosti Garmin začíná na 14,95 USD/měsíc, ale dosahuje až do výše 64,95 USD/měsíc.
Jak to bude dál? Hrozí bitva o satelity?
T-Mobile uvádí, že stávající telefony připojení zvládnou a není nutné žádné speciální vybavení. Elon Musk řekl doslova, že telefony ze současné doby budou fungovat. Ale fakt, že se využívá tradiční mobilní spektrum, je dvojsečná zbraň. Nevyžadování speciálního vybavení je jasná výhoda, ale T-Mobile nevlastní potřebná spektrální práva po celém světě.
Walter Piecyk, analytik společnosti LightShed Partners, k tomu řekl, že Apple a Samsung budou mít možná snazší integrovat stávající satelitní připojení do svých chystaných telefonů než Starlink, který se bude snažit (možná trochu kostrbatě) získat práva na spektrum u bezdrátových operátorů po celém světě.
A tak se boj o práva na dané spektrum se už pomalu zvrtává. T-Mobile a Verizon lobbují u Federální komise pro komunikaci, aby zabránila společnosti AST & Science vypustit satelity s možným poskytováním mobilních telefonických služeb z vesmíru. Společně totiž tvrdí, že by tento systém mohl rušit pozemní sítě. Společnost SpaceX už nějakou dobu bojuje se společností Dish Networks o 12Ghz spektrum zamýšlené pro pozemní 5G.
Možná bude i venkov digitální země zaslíbená
Sievert také uvedl, že T-Mobile může v budoucnu SpaceX využít pro backhaul své sítě ve venkovských oblastech. To je sice ještě sci-fi oproti tomu, co obě společnosti nabízejí nyní (viz 2 až 4 MB/s, když to dobře půjde, že?), ale tato kooperace by mohla zlevnit rozšiřování sítě. Podobně sice chtěli zapůsobit Verizon s Amazonem pomocí satelitu Kuiper, ale to je zatím v nedohlednu.
Začátkem letošního roku společnost SpaceX prohrála výběrové řízení na dotace na internet na venkově kvůli tomu, že její vybavení je nákladné. Pokud se jí však podaří naroubovat na zařízení společnosti T-Mobile, které již lidé ve venkovských oblastech mohou vlastnit, mohlo by jí to u Federální komise pro komunikaci jenom pomoci.
Muskova a Sievertova prezentace se totiž velmi nápadně zaměřila na pokrytí venkova. K vidění byla videa s lidmi v odlehlých parcích, na horách, ale také idylické pasení zvířat.
Zdroj: theverge.com