Po „Velké výpovědi“ strach o práci
Námi všemi dobře známý covid-19 přinesl revoluci i na pracovním trhu. Pojem „Great Resignation“, paralelně se na sítích objevovaly též termíny „Big Quit“ či „Great Reshuffle“, zavedl v květnu 2021 Anthony Klotz, profesor managementu na University College London’s School of Management. Velkou rezignaci odstartovali podle výzkumu společnosti Adobe mileniálové a generace Z, protože díky pandemii přehodnocovali svou kariéru, pracovní podmínky a dlouhodobé cíle. Též ochutnali svobodu práce na dálku, která jim byla během prvních vln pandemie poskytnuta, a výraznou změnu ve flexibilitě pracovní doby. A Velká výpověď není nic jiného než to, že po návratu do starých kolejí začali zaměstnanci (v USA např. ale i v hotelovém či restauračním odvětví) hromadně a znechuceni opouštět svá původní zaměstnání.
Jenže po vystřízlivění přichází kocovina
Jelikož se neustále mění ekonomické vyhlídky, mnoho pracovníků v IT sektoru se začíná obávat o jistotu zaměstnání. Technologické společnosti omezují přijímání nových zaměstnanců a některé z nich dokonce snižují počet pracovních míst. Nálada mnohých matadorů v IT se tím pádem plíživě změnila z důvěry v obavy. Červnový průzkum provedený profesní sociální sítí Blind mezi 6 911 odborníky v technologických firmách ukázal, že naprostá většina zaměstnanců si uvědomuje, že jistota zaměstnání není to samé co dřív. Pouze 9 % respondentů uvedlo, že se cítí pevnější v pracovních kramflecích než před rokem.
Změny na trhu IT práce
Jedno je jisté: Velká rezignace (tzn. výpověď), doba, kdy zaměstnanci mohli opustit zaměstnání s jistotou, že na napjatém trhu práce získají lépe placenou práci za lepších pracovních podmínek, končí.
O situaci hodně vypovídá zmrazení náboru zaměstnanců společností Facebook a Google. Společnost Spotify v červnu oznámila, že v letošním roce sníží počet zaměstnanců o 25 %. Oracle začal propouštět americké zaměstnance ze své divize zákaznických zkušeností.
Podle odhadů Blind’s 500 startupů a technologických společností propustilo v roce 2022 více než 80 000 lidí, přičemž celkový počet firem se v prvních dvou čtvrtletích paradoxně zvýšil. Britská náborová společnost CW Jobs nedávno dokonce uvedla, že 85 % osob s rozhodovací pravomocí v IT očekává, že se přizpůsobí měnící se situaci včetně zmrazení náboru zaměstnanců (21 %) a zmrazení mezd (20 %).
Ono to půjde, nemějte strach
Součet všech pracovních nabídek v USA na technologické pozice přitom činil v květnu více než 600 000 a během roku celého 2022 zatím celkem téměř neuvěřitelných 2,2 milionu. V kombinaci s přetrvávajícím nedostatkem technologických dovedností a trvale vysokou poptávkou po vývojářích a dalších technologických pracovnících sice mohou nastat těžké časy, ale dlouhodobější výhled pro oblast technologií zůstává stále velmi optimistický.
Nemějte strach, buďte šťastní, jak by vám zazpíval Bobby McFerrin.
Zdroj: Zdnet