Podíl společnosti AMD na trhu s procesory dosáhl historického maxima
Společnost AMD dosáhla nového rekordního podílu na trhu procesorů (konkrétně jde o procesory x86), a to i přes celkový pokles prodeje.
Podle nejnovější zprávy společnosti Mercury Research dosáhla společnost AMD v prvním čtvrtletí roku 2022 historicky nejvyššího podílu (27,7 %) na trhu s procesory. To je výrazný nárůst oproti 20,7 % ve stejném čtvrtletí roku 2021, což znamená, že meziročně AMD navýšilo svůj tržní podíl o 7 % (nárůst o třetinu).
To zahrnuje veškeré x86 čipy, tedy procesory pro stolní počítače, notebooky a servery, ale také čipy na zakázku, například pro herní konzole (spolu se zařízeními pro internet věcí).
Rekord společnosti AMD
Dean McCarron ze společnosti Mercury pro Tom’s Hardware uvedl: „Pokud jde o podíl all-inclusive … AMD v prvním čtvrtletí získalo podíl a stanovilo nový rekord na 27,7 %, čímž překonalo rekord 25,6 % z minulého čtvrtletí. Připomeňme, že v minulém čtvrtletí AMD překonalo rekord, který stanovilo před více než 15 lety, a to 25,3 %.“
Tým AMD je tedy nyní v lepší pozici než v době předchozího vrcholu firmy před 15 lety a slibuje si od toho, že se bude moci více prosadit a dosáhnout dalších zisků. Celkový trh s procesory klesl ve všech odvětvích, včetně poměrně propastného poklesu o 30 % oproti předchozímu čtvrtletí, pokud jde o počet prodaných jednotek pro stolní počítače. To představuje největší propad, jaký byl kdy mezi jednotlivými čtvrtletími zaznamenán.
U desktopových procesorů si AMD drželo podíl 18,3 %, čímž se částečně zvrátil nedávný propad, který firma zaznamenala v průběhu loňského roku – během 1. čtvrtletí 2021, tedy rok zpět, byla společnost na 19,3 %. Hodnota 18,3 % za 1. čtvrtletí 2022 je však mnohem vyšší než v předchozím čtvrtletí, kdy se AMD propadlo na 16,2 %, což je nejhorší výsledek od roku 2018 (přičemž procesory Alder Lake od Intelu nepochybně v tomto posledním čtvrtletí roku 2021 zajistily „modrému týmu“ dobré prodeje).
Pokud jde o tržní podíl procesorů pro notebooky, AMD si polepšilo na 22,5 % (to je nárůst z 21,6 % v předchozím čtvrtletí).
Jeden z nejvýraznějších posunů však nastal na trhu serverů, kde AMD zvýšilo svůj podíl na 11,6 % z 8,9 % před rokem, přičemž stabilní nárůst přichází každé čtvrtletí.
I když je podíl AMD na serverovém trhu stále relativně skromný, Intel bude nepochybně znepokojen svým oslabením v této sféře. AMD vlastní 11,6 % trhu a tento podíl silně vzrostl z 5,1% podílu ze začátku roku 2020 – vzestupná tendence AMD je na určité úrovni konzistentní, což bude dominantní Intel pravděpodobně nepříjemné, jelikož v ještě v roce 2018 AMD nemělo v této oblasti téměř žádný podíl.
Procesory AMD Epyc sehrály bezesporu klíčovou roli, nedávno byly představeny čipy Milan-X doplněné o 3D V-cache, které přinesly velké zvýšení výkonu a příslib úspory energie (snížení dlouhodobých nákladů je samozřejmě důležitý aspekt u serverových procesorů).
Z aktuálních čísel, která jsou sice pro AMD jistě lichotivá, vyplývá jedna zásadní a znepokojivá skutečnost a totiž, že dochází k prudkému poklesu prodeje procesorů pro stolní počítače – řeč je o úrovni dosahující 30 %. Jak Intel, tak AMD zaznamenaly v tomto ohledu propad, ale podle Mercury Research se AMD drželo lépe, protože v tomto čtvrtletí prodejci prodávali nadbytečné zásoby procesorů – a těch bylo u Intelu více.
Jinými slovy, AMD v poslední době nevyrábí tolik desktopových procesorů, což jsme viděli na některých nedostatcích zásob, protože společnost upřednostňuje výrobu čipů Epyc, které pochopitelně přinášejí větší zisky než spotřebitelské modely.
Pokles prodejů desktopových procesorů může být také spojen s tím, že lidé mají méně disponibilních příjmů, protože do hry stále více vstupují různé ekonomické faktory, jako jsou rostoucí náklady na energie, inflace atd. Je třeba mít na paměti také to, že pandemie a lidé pracující z domova v nedávné době podpořili modernizaci a prodej hardwaru, a je možné, že nyní tato aktivita ustává.
Zdroj: Techradar.com