Apple nabízí nové tipy, jak lépe nastavovat kontroverzní vyhledávací zařízení AirTag
Společnost Apple v dubnu 2021 uvedla na trh zajímavé zařízené nazvané AirTag, které má pomáhat lidem pomocí sítě „Find My“ lokalizovat ztracené předměty. AirTag je malý přístroj ve tvaru knoflíku, který se dá pomocí přívěsku připevnit na klíče, peněženku či kufr, a v případě ztráty předmětu pak pomůže jeho majiteli kýžený předmět najít. Nápad je to skvělý, i když Apple není první a nejspíš ani poslední, kdo s tímto nápadem přišel – ale jejich řešení je pro spoustu lidí snadnější právě díky propojení se sítí „Find My“, kterou spousta lidí stejně používá.
Problém je ale v tom, že protože je AirTag malý knoflík, celkem snadno se dá zneužívat, bohužel i ke sledování lidí. Ve Spojených státech amerických i v Británii už byly případy stalkingu prostřednictvím AirTagu hlášeny. Eva Galperin, ředitelka Cyber-Security v Electronic Frontier Foundation, se pro BBC na téma sledovacího knoflíku vyjádřila takto: „Pokud vytvoříte pomůcku, která se hodí ke sledování ukradených věcí, současně tím vytvoříte dokonalý nástroj pro stalking.“
A právě proto společnost Apple nyní vydala k AirTagu rozsáhlejší bezpečnostní pokyny. Chce tak lépe pomoci lidem, kteří by se mohli obávat stalkingu, zneužívání nebo obtěžování prostřednictvím technologií. V novém návodu je detailně popsáno, jak mohou uživatelé někomu odebrat přístup k údajům o poloze, které s ním byly dříve sdíleny, a dokonce i jak automaticky dát příteli vědět, že bezpečně dorazili domů. Otázka je, zda to pomůže – správné nastavení zařízení je totiž klíčové a rozsáhlejší návod nemusí znamenat, že si jej uživatel přečte.
Samozřejmě přibyla spousta důležitých bezpečnostních upozrnění a nově návod také radí, co máte dělat, uslyšíte-li nebo najdete-li AirTag, který vám nepatří. Dokonce i uživatelé Androidu si nyní mohou stáhnout aplikaci, která je pomůže upozornit na potenciálně nebezpečné AirTags.
Apple pro BBC uvedlo, že bezpečnostní opatření na ochranu lidí samozřejmě existují od začátku prodeje lokalizačního zařízení AirTag, ale specialisté i nadále hledají nové způsoby, jak zabezpečit AirTags ještě lépe.
A aby se neházela špína jen na AirTags, existují samozřejmě i podobná sledovací zařízení od jiných firem, například Tile, a tato firma s nově zvýšením zabezpečením svého výrobku zatím nepřišla. Zástupce Tile ale už také sdělil BBC, že na aktualizacích a lepším zabezpečení pracují, stejně jako Apple.
Zdroj: bbc.com/news